Torek,
31. 1. 2012,
12.18

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 31. 1. 2012, 12.18

8 let, 7 mesecev

Izpiti in motocikli za začetnike

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
V Sloveniji imamo tri motoristične kategorije A1 za 16-letnike, A2 za polnoletne motoriste z omejitvijo moči na 35 kilovatov in neomejeno A. Kateri motocikli v praksi ustrezajo posameznim kategorijam?

Po nekdaj ne najbolj posrečenih omejitvah za motoriste začetnike od lani veljajo novi predpisi in omejitve za vožnjo motornih koles za 16-letnike, 18-letnike in novince na dvokolesnih vozilih. Ker bo pozimi to sprejela tudi celotna EU, smo pogledali, kakšne so omejitve in zahteve sedaj, ko imamo tri kategorije: A1, A2 in A. Predvsem pa smo za vsak razred kategorij analizirali konkretno, kateri so novi (veliko)serijski motocikli, ki jih je mogoče kupiti pri nas.

V teoriji so za začetnike najprimernejši čim lažji motocikli s čim boljšo ciklistiko, zaradi česar skuterji in čoperji niso najboljša izbira. Potrebno je pomisliti tudi na velikost sedeža pri nižjeraslih (mladostnikih) in elektronska pomagala. Vse več motociklov manjših moči namreč ponuja ABS, ki začetniku pomaga preprečiti neumnosti (a jih obenem ne navadi pravilnega zaviranja).

Izpit kategorije A1

Vozniški izpit A1 je mogoče opraviti s 16 leti, dovoljuje pa vožnjo motornih koles na dveh kolesih (lahko imajo stransko prikolico) do 125 kubičnih centimetrov in do 11 kilovatov moči (trikolesnike do 15 kilovatov), pri čemer razmerje med močjo in maso ne sme preseči 100 vatov na kilogram.

V praksi to pomeni, da si šestnajstletniki v Sloveniji poleg skuterjev do prostornine 125 kubičnih centimetrov lahko privoščijo tudi peščico pravih motociklov majhne prostornine in moči, ki zavzemajo celoten rang od superšportnikov, terencev, slečenih motociklov in čoperjev. Hardenduri so povsem na meji omejitve specifične moči in načeloma evropski (KTM in husqvarna) zaradi majhne mase izpadejo.

Izpit kategorije A2

Vozniški izpit kategorije A2 je mogoče opravljati pri 18 letih, dovoljuje pa vožnjo motocikla z močjo do 35 kilovatov in razmerjem med močjo in maso do 200 vatov na kilogram, kar omejuje predvsem hardenduro in športne supermoto motocikle.

Na primer KTM EXC-F 250 ima le 27 kilovatov, a zaradi majhne mase 105 kilogramov presega to razmerje in ga ne smemo voziti z izpitom A2. Aprilia SXV in RXV 450/550 pa imata na primer tovarniško blokado 18 kilovatov, zaradi česar tej kategoriji ustrezata. Podobno velja za hondo NC 700 S/X in NC 700 D integra, ki obstajata v 35- in 38-kilovatni različici.

Kaj pa zmogljivejši motocikli z zmanjšano močjo?

Če želimo obdržati motocikel dalj časa, je morda smiselno, da tudi kot najstnik oziroma začetnik izberemo večji oziroma zmogljivejši motor in mu vgradimo blokado z omejitvijo moči na 35 kilovatov, kar storimo pri pooblaščenih serviserjih (cena je od 200 evrov). A to lahko storimo le v primeru, ko izvorna moč tega motocikla ni dvakrat večja. To pomeni, da v nobenem primeru ne smemo izbrati motocikla z močjo, večjo od 70 kilovatov, tudi če ga zablokiramo na 35 kilovatov.

Potem lahko izbiramo med motocikli, ki jim prostornina tudi presega 1000 kubikov, pri čemer velike čoperje zaradi okornosti (slabe ciklistike in velike mase kljub nizkemu sedežu odsvetujemo). Velikih športnih motociklov pa v tem segmentu zaradi prevelikih zmogljivosti tako ne smemo voziti.

Izpit kategorije A brez omejitev

Izpit kategorije A brez omejitve lahko dobimo pri 24 letih oziroma dve leti po tem, ko opravimo A2. Prehod z A2 na A ni samoumeven, ampak zahteva deset ur praktične vožnje in izpit.