Gregor Pavšič

Četrtek,
21. 11. 2013,
12.37

Osveženo pred

8 let, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 21. 11. 2013, 12.37

8 let, 10 mesecev

Do četrtega leta starosti: otroški sedeži, obrnjeni nazaj, so varnejši

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Švedi svoje otroke v nazaj obrnjenih sedežih puščajo do starosti treh ali štirih let, saj naj bi bile s tem njihove možnosti preživetja čelnega trka veliko večje kot pri klasičnih sedežih.

Švedski otroci gledajo nazaj precej dlje kot v Evropi

Raziskave kažejo, da imajo otroci, starejši od enega leta, v nazaj obrnjenih sedežih precej večje možnosti preživetja prometnih nesreč. V večini evropskih držav, med katere spada tudi Slovenija, se otroci vozijo obrnjeni nazaj le do starosti okrog enega leta. Na Švedskem je praksa drugačna. Tam je razširjena uporaba otroških sedežev, ki omogočajo enak položaj otroka tudi pri starostih do treh ali štirih let oziroma teže 25 kilogramov.

Po statističnih podatkih je v Nemčiji v zadnjih petih letih v nesrečah umrlo 37 enoletnih otrok, na Švedskem pa v enakem obdobju niti eden.

Telesi otroka in odrasle osebe se močno razlikujeta

Telesi otroka in odraslega potnika se močno razlikujeta. Pri otrocih lahko masa glave predstavlja 25 odstotkov celotne mase telesa. Če bi imeli odrasli enako razmerje, bi bila naša glava težka okrog 20 kilogramov.

V Sloveniji se dojenčki do enega leta starosti prevažajo v tako imenovanih lupinicah. Obrnjeni so nazaj, saj njihov vrat ni dovolj močan, da bi v primeru trka zdržal veliko silo. Ta povzroči, da se glava nagne močno naprej in nato spet nazaj. Odrasli tako silo lahko zdržimo, otroci ne.

Soočenje s tako silo ni povezano le z močjo mišic, temveč tudi razvitega telesa in okostja. Pri otrocih hrbtenica in okostje še vedno rasteta, zato sta še mehka in se še nista razvila v pravo kost. Pri čelnem trku se lahko vrat raztegne tudi pet centimetrov, hrbtenica pa dovoljuje raztezanje le okrog pol centimetra.

Enako velja za rebra, ki so pri otrocih ravno tako še mehka. Pri trku, ko se nanje preusmeri sila prek varnostnih pasov, se rebra zato ne bodo zlomila, temveč raje upognila. V tem primeru so notranji organi precej slabše zaščiteni.

V primeru trka se ob nazaj obrnjenih sedežih sila razporedi na celotno telo

Na Švedskem so zato podaljšali obdobje, v katerem otroci tak položaj v avtomobilu zadržijo. Pri enem letu ti še ne gledajo naprej v smer vožnje, temveč gledajo vzvratno do starosti treh ali štirih let.

V primeru nesreče takrat sila ne obremeni le glave in vratu, temveč se razporedi po celotnem telesu. Učinek je tako precej manjši kot pri položaju otroka, ko ta gleda v smeri vožnje.

Ponudba tovrstnih otroških sedežev se širi tudi zunaj Skandinavije

"Za uporabo nazaj obrnjenih otroških sedežev smo se na Švedskem borili 25 let. Danes je v naših avtomobilih v uporabi že okrog milijon takih sedežev. Trenutno ne poznamo primera, ko bi bil otrok v takem sedežu v primeru čelnega trka resneje telesno poškodovan," pravi Thomas Turbell, predstavnik švedskega inštituta za raziskavo nacionalnega cestnega in transportnega prometa VTI.

Turbell dodaja, da nazaj obrnjeni sedeži možnost resnejše poškodbe zmanjšajo za 92 odstotkov, klasični sedeži pa raven poškodb znižajo le za 60 odstotkov. Na Švedskem je v skladu z omenjeno ureditvijo tudi veliko večja izbira sedežev za otroke, starejše od enega leta starosti, ki imajo priključek isofix na sprednji in ne zadnji strani sedeža. Otrok v njih torej med vožnjo gleda nazaj.

Proizvajalci sedežev v vse večjem številu ponujajo te tipe sedežev tudi zunaj Skandinavije.