slalom alpsko smučanje Mikaela Shiffrin Mikaela Shiffrin Petra Vlhova Nika Tomšič Ana Bucik Neja Dvornik Andreja Slokar Kranjska Gora Zlata lisica

Alpsko smučanje, slalom, Kranjska Gora (ž)

Veliko zmagoslavje Vlhove, bojevita Andreja Slokar rešila slovensko čast

Petra Vlhova, Zlata lisica 2024 | Slovakinja Petra Vlhova je v Podkorenu razveselila številne slovaške navijače.  | Foto www.alesfevzer.com

Slovakinja Petra Vlhova je v Podkorenu razveselila številne slovaške navijače.

Slovakinja Petra Vlhova je velika zmagovalka slalomske preizkušnje v Podkorenu in zmagovalka skupnega seštevka 60. Zlate lisice. Bojevita Andreja Slokar je tekmo končala na 14. mestu in je edina Slovenka s točkami. Ana Bucik, ki je prvo vožnjo končala na spodbudnem devetem mestu, je v drugi vožnji odstopila. Tudi preostali dve Slovenki sta ostali brez točk. Neja Dvornik je z 32. mestom ostala pred vrati finala, Nika Tomšič pa je, tako kot prva favoritinja Američanka Mikaela Shiffrin, odstopila že v prvi vožnji.

Zlata lisica Ana Bucik
Sportal Pohvala delavcem in brez izgovorov: Proga je bila taka, da se je dalo kaj narediti

Slovakinja Petra Vlhova je na krilih številnih domačih navijačev v drugi vožnji slalomske preizkušnje v Podkorenu pometla s konkurenco. Drugouvrščena Nemka Lena Dürr je zaostala 72 stotink sekunde, Američanka Aj Hurt, ki se je v drugi vožnji povzpela za kar 13 mest, pa za 87 stotink sekunde.

Tudi Andreja Slokar je v drugi vožnji napredovala in je bila na koncu uvrščena na 14. mesto (+2,43). Ana Bucik, deveta po prvi vožnji, in Nika Tomšič sta odstopili, Neja Dvornik pa je tekmo sklenila na 32. mestu.

Andreja Slokar je bila edina Slovenka s točkami svetovnega pokala, tekmo je končala na 14. mestu. | Foto: www.alesfevzer.com Andreja Slokar je bila edina Slovenka s točkami svetovnega pokala, tekmo je končala na 14. mestu. Foto: www.alesfevzer.com

"Odkar sem se vrnila nazaj, se še nisem borila toliko kot danes"

Slokarjeva je sploh prvič na domačem slalomu osvojila točke. "Točke me ne zanimajo," je dejala v prvi izjavi v ciljni areni. "Nisem najbolj zadovoljna z rezultatom. Tudi vožnje niso bile ravno najboljše." Pa vseeno je našla nekaj pozitivnega v drugem slalomskem nastopu: "Vem, da se sliši čudno, a z drugim tekom sem zadovoljna. Čeprav sem delala neumnosti od štarta do cilja. Ampak sem se borila. Odkar sem se vrnila nazaj, se še nisem borila toliko kot danes. In zato sem res vesela. Te predrznosti mi manjka."

Ana Bucik je v finalu napadla z devetega mesta, pa spet ni prišla do cilja. | Foto: www.alesfevzer.com Ana Bucik je v finalu napadla z devetega mesta, pa spet ni prišla do cilja. Foto: www.alesfevzer.com

Od še drugem odstopu ta konec tedna je bila precej žalostna in jezna Bucikova. Že dolgo ni pokazala toliko čustev kot v Kranjski Gori. "Sem razočarana, žalostna. Počutila sem se, da sem lahko napadala. Po prvem teku sem bila v položaju, kjer želim biti. Druga proga je bila precej težka. Za vodstvo se ne bi izšlo, a je bila priložnost za dober rezultat, da si dokažem, da grem v pravo smer." Da Zlata lisica ni bila uspešna, je priznal glavni trener Mitja Kunc, a: "Delno zadovoljstvo pa je, ker vidim, da se tekmovalke dvigujejo, da smo na pravi poti."

Vlhova je že tretjič po letih 2020 in 2022 osvojila seštevek Zlate lisice. | Foto: www.alesfevzer.com Vlhova je že tretjič po letih 2020 in 2022 osvojila seštevek Zlate lisice. Foto: www.alesfevzer.com

Vlhova že tretjič "zlata lisička"

To je že 31. zmaga v svetovnem pokalu za slovaško smučarko Petro Vlhovo, 22. slalomska in tretja na slalomih na progi Podkoren v Kranjski Gori. Hkrati je še tretjič po letih 2020 in 2022 osvojila seštevek Zlate lisice ter zlato broško, potem ko je bila na sobotnem veleslalomu četrta.

Vlhova je ob polčasu slalomskega dela jubilejne 60. Zlate lisice vodila s prednostjo 26 stotink sekunde pred Nemko Leno Dürr in Hrvatico Leono Popović (ki je ciljno črto prečkala v vratolomnem slogu), ki sta si razdelili drugo mesto. Dürrova je ubranila izhodišče po prvi vožnji, Popovićeva pa je po napaki zdrsnila na 11. mesto.

Hrvatica Leona Popović je cilj prve vožnje prečkala v akrobatskem slogu.   | Foto: www.alesfevzer.com Hrvatica Leona Popović je cilj prve vožnje prečkala v akrobatskem slogu. Foto: www.alesfevzer.com

Na stopničke pa se je zavihtela Hurtova, ki je bila komaj 16. po prvi vožnji. Hurtova je zapolnila ameriško vrzel na slalomskih stopničkah, potem ko je prva zvezdnica Mikaela Shiffrin odstopila v prvi vožnji.