Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Martin Pavčnik

Sobota,
6. 8. 2016,
4.51

Osveženo pred

6 let, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Yellow 5,18

Natisni članek

Rio 2016

Sobota, 6. 8. 2016, 4.51

6 let, 6 mesecev

ODPRTJE OI 2016

Začelo se je ... #foto #video

Martin Pavčnik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Yellow 5,18

Medtem ko je večji del Slovenije že padel v spanec, so se s slovesnostjo, ki je s svojo všečnostjo in južnoameriško sproščenostjo vsaj za nekaj časa pod preprogo pometla negativne športne in brazilske teme zadnjega tedna, na štadionu Maracana v Riu de Janeiru začele 28. olimpijske igre moderne dobe.

Poročevalec iz Ria Martin Pavčnik | Foto:

Ključni poudarki:

  • Olimpijske igre 2016 je uradno odprl začasni brazilski predsednik Michel Temer

  • Otvoritvena slovesnost je bila kombinacija železnega olimpijskega repertoarja in brazilskega pridiha

  • Na slovesnem mimohodu udeleženk se je predstavilo 207 reprezentanc

  • Slovensko zastavo je vihtel jadralec Vasilij Žbogar

  • Olimpijski ogenj je prižgal nekdanji maratonec Vanderlei Cordeiro de Lima

  • Sobota že prinaša prve končne odločitve, igre pa se bodo končale 21. avgusta

 | Foto:

Olimpijski ogenj gori. Ne, ni ga prižgal Pele, ki pooseblja brazilsko ljubezen do športa vseh športov – nogometa, temveč nekdanji atlet Vanderlei Cordeiro de Lima. Zagorel je na mogočnem nogometnem štadionu Maracana, svojevrstnem svetišču brazilskega nogometa. A ker od favel streljaj oddaljeni objekt s športno dušo, ki je bil zgrajen že leta 1950 in temeljito obnovljen pred tremi leti, nima statusa osrednjega olimpijskega štadiona, na katerem potekajo atletska tekmovanja, so Brazilci ognjeni kotel po otvoritveni slovesnosti prenesli v središče Ria de Janeira.

V ritmih Brazilije

Za razliko od svetovnega nogometnega prvenstva leta 2014, ko so gostitelji prvenstva pred vsako tekmo z mogočnim petjem državne himne tekmecem nagnali strah v kosti, je tokrat himno v lahkotnem ritmu odigral Paulinho da Viola. Štadion se je pozibaval tudi ob umirjenem hitu Aquele Abraco in uvodnih točkah, skozi katere so idejni očetje otvoritve predstavili razvoj Ria od prvih poselitev do nastanka favel in središča mesta.

Gisele Bündchen, tokrat kot dekle z Ipaneme. | Foto: Gisele Bündchen, tokrat kot dekle z Ipaneme.

Manjkalo ni niti znamenito dekle iz Ipaneme, ki ga je v sprehodu upodobila brazilska lepotica Gisele Bündchen. Da pa se slabih 60 tisoč gledalcev na štadionu ne bi pozibavalo zgolj v lahkotnih ritmih, je del slovesnosti vključeval tudi bolj udarne tone s pravim morjem plesalk in plesalcev. V ritmih Brazilije, s pridihom karnevala in sambe.

Večno dekle iz Ipaneme

Na začetku šestdesetih let se je visoka in prikupna Heloísa Eneida de Menezes Paes Pinto sprehajala po ulicah Ipaneme (predel v Riu de Janeiru). Tam jo je iz vogalnega bara Veloso opazoval skladatelj Antônio Carlos. Navdihnila ga je njena zibajoča hoja in skupaj s pesnikom Viniciusom de Moraisom sta napisala skladbo “Dekle iz Ipaneme”, eno izmed največkrat posnetih pesmi na svetu.

Mimohod z okoljevarstveno noto Vasilij Žbogar v vlogi zastavonoše. | Foto: Vasilij Žbogar v vlogi zastavonoše.

Gostitelji so sicer otvoritveni slovesnosti dali svoj pečat, vseeno pa so se morali v osrednjem delu programa držati železnega repertoarja uvodnega dejanja olimpijskih iger. Pri tem osrednji del "minutaže" vselej pripade mimohodu reprezentanc. Med temi so bili ob Brazilcih, ostalih južnoameriških državah, Portugalcih in Američanih še posebej toplega aplavza deležni športniki begunci pod olimpijsko zastavo.

Mimohod, ki je trajal kar slabi dve uri, pa je imel ob izvirni režiserjevi zamisli tudi okoljevarstveno noto. Tik pred prihodom športnikov so namreč Brazilci opozorili na nevarnosti globalnega segrevanja ter nakazali, kako bi lahko morje zalilo vse celine. Zato je vsaka reprezentanca na simbolni ravni s seboj nosila drevesna semena. Organizatorji pa so se ob tem zavezali, da bodo resnično zasadili 11 tisoč dreves, kar bo zelena dediščina olimpijskih iger.    

Slovenci: športniki v manjšini

Svoja semena je "posadila" tudi slovenska reprezentanca. Ta sicer na teh olimpijskih igrah šteje 60 športnikov in športnic, a je bila zaradi natrpanih urnikov in poznejših prihodov nekaterih športnikov zasedba na odprtju bolj okrnjena. Zastavonoša Vasilij Žbogar, jadralec, ki je edini aktivni slovenski olimpijec z že osvojeno olimpijsko kolajno,  je namreč na Maracano popeljal še 18 športnikov in športnic. Da pa je bila slovenska delegacija vsaj na videz številčnejša, pa je poskrbelo še 23 članov reprezentančnega štaba.

Zastavonoše na olimpijskih igrah

Poletne olimpijske igre Zimske olimpijske igre
Barcelona 1992: Rajmond Debevec (strelstvo) Albertville 1992: Franci Petek (skoki)
Atlanta 1996: Brigita Bukovec (atletika) Lillehammer 1994: Jure Košir (smučanje)
Sydney 2000: Iztok Čop (veslanje) Nagano 1998: Primož Peterka (skoki)
Atlanta 2004: Beno Lapajne (rokomet) Salta Lake City 2002: Dejan Košir (deskanje)
Peking 2008: Urška Žolnir (judo) Torino 2006: Tadeja Brankovič (biatlon)
London 2012: Peter Kauzer (kajak) Vancouver 2010: Tina Maze (smučanje)
Rio 2016: Vasilij Žbogar (jadranje) Soči 2014: Tomaž Razingar (hokej)

Olimpijski karneval na Maracani. | Foto: Olimpijski karneval na Maracani.

Prišel, videl, odprl igre

Čeprav so Brazilci z otvoritveno slovesnostjo vse negativne teme od kriminala v Riu de Janeiru in vse do gospodarske krize potisnili na strani tir, pa se je aktualno dogajanje vendarle prikradlo na štadion. Še nedolgo nazaj je namreč kazalo, da bo igre odprla brazilska predsednica Dilma Rousseff. A ker jo je senat zaradi podkupovalnih afer spomladi začasno odstavil, je na sceno stopil začasni predsednik Michel Temer. Kakšna bo njegova (pod)predsedniška usoda, bo sicer znano šele jeseni. Vseeno pa se je 65-letni pravnik v zgodovino vpisal kot tisti, ki je tudi uradno odprl igre 31. olimpijade. Ob tem velja pripomniti, da ob glasnih žvižgih občinstva.

Vrhunec mimohoda reprezentanc: Brazilija! | Foto: Vrhunec mimohoda reprezentanc: Brazilija!

Zdaj gre zares …

Olimpijski zastor je torej dvignjen. Čas je za 16 tekmovalnih olimpijskih dni. Pester bo že sobotni program, ki bo deloma tudi slovensko obarvan. Na svoje nastope namreč že čakajo strelka Živa Dvoršak, kolesarji Primož Roglič, Jan Polanc, Matej Mohorič in Simon Špilak, plavalec Damir Dugonjič ter namiznoteniški igralec Bojan Tokič.

Koliko kolajn bo na OI v Riu osvojila Slovenija?

  • 0
    17,33 %
    117 glasov
  • 1
    11,26 %
    76 glasov
  • 2
    16,15 %
    109 glasov
  • 3
    24,89 %
    168 glasov
  • 4
    12,30 %
    83 glasov
  • 5
    6,67 %
    45 glasov
  • 6
    3,41 %
    23 glasov
  • 7
    1,19 %
    8 glasov
  • 8
    0,74 %
    5 glasov
  • 9 ali več
    6,07 %
    41 glasov
Oddanih 675 glasov
Ne spreglejte