kvalifikacije za SP 2022 Benjamin Šeško Benjamin Šeško Andraž Šporar Josip Iličić Matjaž Kek slovenska nogometna reprezentanca

Sobota, 9. 10. 2021, 22.46

KVALIFIKACIJE ZA SP 2022, 7. KROG

Visoka zmaga Slovenije, Šeško najmlajši strelec v zgodovini

6

Malta Slovenija Iličić | Balkovec je podal, Iličić pa takole iz prve streljal in zadel za 1:0. | Foto Reuters

Balkovec je podal, Iličić pa takole iz prve streljal in zadel za 1:0.

Slovenska nogometna reprezentanca je v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo Katar 2022 prvič zmagala v gosteh. Malto je premagala s 4:0. Dvakrat je zadel Josip Iličić, prvič Benjamin Šeško. Za tri gole je podal Sandi Lovrić. Preostala rezultata v skupini H Sloveniji sicer nista šla na roke, saj so zmagali tako Hrvati kot Rusi. Kvalifikacije so se nadaljevale tudi v drugih skupinah, preverite rezultate.

Selektor Matjaž Kek je posegel po nekaj spremembah v prvi postavi. Namesto Petra Stojanovića je v obrambi začel debitant v izbrani vrsti Žan Karničnik, v napadu pa je prednost pred mladim Benjaminom Šeškom dobil Andraž Šporar. Po skoraj enem letu je znova za Slovenijo zaigral Benjamin Verbič.

Veselje po Šporarjevem golu. | Foto: Reuters Veselje po Šporarjevem golu. Foto: Reuters V prvih 20 minutah je bila nekoliko podjetnejša Malta, Kekovi izbranci pa so imeli prvo pravo priložnost v 21. minuti, ko je po podaji Josipa Iličića sicer zadel Sandi Lovrić, a je bil v prepovedanem položaju. Nato je Karničnik v 25. minuti zaposlil Šporarja, a ta v kazenskem prostoru ni prišel do pravega strela. Dve minuti zatem se je položaj obrnil. Podal je Jure Balkovec, iz prve pa je mojstrsko zadel Iličić. To je bil njegov drugi gol v teh kvalifikacijah, in rezultat v polčasu je bil 1:0.

Prvenec Benjamina Šeška | Foto: Reuters Prvenec Benjamina Šeška Foto: Reuters Drugi polčas je bil poezija slovenske reprezentance. Tri izjemne podaje Lovrića za tri gole. V 49. minuti ena najlepših ekipnih akcij Slovenije v zadnjih letih in gol Šporarja za 2:0. Pol ure pred koncem tekme je še drugič na tekmi zadel Iličić, v 67. minuti pa je Lovrićeva podaja našla glavo rezervista Šeška. Benjamin je zadel star 18 let, štiri mesece in osem dni ter postal najmlajši strelec v zgodovini slovenske reprezentance. To je bil doslej Mile Ačimović (21 let, šest mesecev, pet dni).

"Ta zmaga je več kot dobrodošla. Pokazali smo, kako mora Slovenija igrati," je v prvi izjavi po tekmi za Šport TV dejal Šporar. "Po današnji tekmi moramo vzeti še devet točk."

Selektor Kek pa je takole strnil prve misli v televizijskem prenosu. "Naredi smo, kar smo želeli, kar smo pričakovali. Dovolj visoko za samozavest. Če bomo pametni, nam bo prišla ta tekma zelo prav. Če pa bomo poleteli, bo že v ponedeljek prišel trenutek resnice." Kvalifikacije namreč nadaljujejo v Ljudskem vrtu proti Rusiji.

Tako Rusi kot Hrvati na vrhu skupine H še naprej Sloveniji bežijo za šest točk. Rusi so v tem sedmem krogu z 1:0 premagali Slovaško, Hrvati pa s 3:0 Ciper.

Malta Slovenija
Sportal Slovenski nogometaši zmagali na Malti s 4:0

Neposredno v Katar le zmagovalec skupine

Zmagovalci skupin se bodo neposredno uvrstili na SP, drugouvrščene ekipe čakajo dodatne kvalifikacije. Tem se bosta pridružili še dve najboljši ekipi, zmagovalki skupin iz lige narodov, ki se ne bosta neposredno uvrstili na SP ali v dodatne kvalifikacije. Po tej poti se lahko z nekaj sreče v dodatne kvalifikacije uvrsti tudi Slovenija, ki je lani v ligi narodov slavila v svoji skupini.

Drama v Glasgowu

V soboto je bilo najbolj dramatično v Glasgowu. Škoti so zapravili strel z bele točke, ob polčasu zaostajali z 1:2, a na koncu za tri velike točke vendarle premagali Izrael. Za končni zid 3:2 je v peti minuti sodnikovega podaljška zadel Scott McTominay. Škotska je pred zadnjimi tremi krogi na dobri poti do dodatnih kvalifikacij, saj ima na drugem mestu štiri točke prednosti pred Izraelom.

Nepopisno veselje po golu za 3:2. | Foto: Reuters Nepopisno veselje po golu za 3:2. Foto: Reuters