Četrtek, 30. 6. 2016, 23.31

EP, 17. dan

Po loteriji prvi v polfinale Portugalci

2

Nogometaši Portugalske so prvi polfinalisti 15. evropskega prvenstva. Po izenačenem boju s Poljaki so si preboj med štiri najboljše zagotovili šele po enajstmetrovkah. Edini strel z bele točke je v loteriji zgrešil nesrečni Jakub Blaszczykowski.

Portugalci bodo tako kot pred štirimi leti spet zaigrali v polfinalu, kjer že čakajo boljšega iz dvoboja med Walesom in Belgijo, ki bo na sporedu v petek.

V Marseillu gledalci niso dolgo čakali na prvi zadetek. Že v drugi minuti je Poljake po podaji Kamila Grosickija zadel Robert Lewandowski in šokiral Portugalce. Za napadalca Bayerna je bil to sploh prvi zadetek na tem prvenstvu.

Poljaki so imeli tudi v nadaljevanju prvega polčasa vse pod nadzorom, a Portugalci so ekipa posameznikov in so lahko vselej nevarni. Pisala se je 33. minuta, ko sta dvojno podajo odigrala Luis Nani in Renato Sanches, ki je na koncu tudi sprožil in neubranljivo zadel. Mladi, komaj 18-letni Sanchez, ki se je v tem prestopnem roku iz Benfice za 35 milijonov evrov preselil k Bayernu, je sploh prvič na tem prvenstvu začel v prvi postavi in se takoj odkupil svojemu selektorju Fernandu Santosu.

V drugem delu so Poljaki prepustili žogo Portugalcem, ki so si priigrali nekaj polpriložnost, ki pa so se kot po tekočem traku končale jalovo. Še najlepše priložnosti so se ponujale Cristianu Ronaldu, ki pa ni imel svojega dne in ostalo je pri 1:1.

Zmagovalca ni dal niti podaljšek, tako da so o prvem potniku v polfinale odločali streli z bele točke. Strelci so bili zelo natančni, edini, ki je ni zadel v polno je bil Poljak Jakub Blaszczykowski, ki mu je strel mojstrsko ubranil Rui Patricio. Portugalci so napako Poljakov izkoristili in se kot prvi uvrstili v polfinale. Odločilno enajstmetrovko je dosegel že rabelj Hrvatov Ricardo Quaresma.

Četrtfinale se bo nadaljeval v petek s tekmo med Walesom in Belgijo v Lillu, kjer bo vloga glavnega sodnika pripadla Slovencu Damirju Skomini.

V soboto nas čaka poslastica v Bordeauxu, kjer se bosta pomerili Italija in svetovna prvakinja Nemčija.

Četrtfinala bo konec v nedeljo, ko bo domačinka Francija v Parizu gostila senzacijo letošnjega prvenstva Islandijo.