Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
10. 5. 2017,
18.16

Osveženo pred

2 meseca, 2 tedna

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Yellow 5,08

5

Natisni članek

Pravni telefon Pravni nasvet Pravni nasvet avtomobil

Sreda, 10. 5. 2017, 18.16

2 meseca, 2 tedna

Pravni nasvet

Sosed z vrati avtomobila udarja ob moj avtomobil. Kaj lahko storim? #PravniNasvet

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Yellow 5,08

5

vrata, avtomobil, avto, roka | Foto Thinkstock

Foto: Thinkstock

Bralec piše, da mu sosed v garaži večstanovanjskega bloka z vrati svojega vozila udarja v njegovo vozilo. Sosed se za opozorila ne zmeni. Zanima ga, kaj lahko stori.

Stanujem v večstanovanjskem bloku z lastniškimi garažnimi prostori v podzemnih etažah. Avtomobili so parkirani v parkirne prostore, ločene z barvno črto. Desni sosed mi že dve leti, kljub ustni opombi, z vrati udarja ob moj avtomobil. Višina udarcev se natanko ujema z obliko njegovih vrat. Na zavarovalnici me že tudi čudno gledajo, saj je poškodovana samo ena stran avtomobila. Kaj lahko storim? Dobra beseda in opozorilo, da smo civilizirana družba in da je treba spoštovati tudi sosedovo lastnino, očitno nista zalegla. Ali bi moral v zgodbo, kot zelo skrajni ukrep, vključiti policijo? Osebno mislim, da bi to že spadalo v kategorijo namernega povzročanja škode.
Miha

V opisanem primeru gre za poseg v lastninsko pravico druge osebe, v tem primeru vas kot lastnika avtomobila, ki mu drugi lastnik avtomobila v sosednjem garažnem boksu očitno povzroča škodo (poškodbe na vratih). S civilnopravnega vidika imate kot lastnik osebnega avtomobila in lastnik garažnega boksa pravico, da če se spor ne reši mirno, zoper lastnika avtomobila, ki vam povzroča škodo, vložite tožbo na prepoved motenja vaše lastninske pravice na osebnem avtomobilu s ciljem, da mu sodišče prepove takšna ravnanja v prihodnje, hkrati pa lahko v takšnem primeru od soseda zahtevate tudi povračilo škode, ki vam pri tem nastaja (in to ne glede na to, da imate avtomobil za takšne primere zavarovan pri zavarovalnici).

S kazenskopravnega vidika pa imate v takšnem primeru možnost (če se sosed ne zmeni za vaša opozorila in vam ne glede na to še naprej povzroča škodo na vašem avtomobilu!), da zoper njega na policijski postaji ali na pristojnem okrožnem državnem tožilstvu vložite kazensko ovadbo zaradi suma storitve kaznivega dejanja poškodovanja tuje stvari, za katerega je predpisana denarna kazen ali zapor do dveh let.

Nasvet pripravil: Vinko Berginc, univ. dipl. prav.

Potrebujete pravni nasvet? Vabljeni, da nam pošljete kratek opis pravne situacije z vprašanjem, na katero bi želeli odgovor. Vaše vprašanje bomo posredovali pravniku in odgovor objavili na naši spletni strani Siol.net. Pišite nam na: Pravni nasvet.

 

Odgovore na vprašanja bralcev pripravljajo svetovalci družbe za pravno svetovanje Pravni telefon, d. o. o. Družba TSmedia, d. o. o., ne odgovarja za vsebino in pravilnost pravnih nasvetov. 
Ne spreglejte