Torek, 10. 1. 2017, 4.11
7 let, 1 mesec
Najboljše države za razvoj poklicne kariere
V katere države se je najbolje preseliti, če želite uspešno delovno kariero
Na vrhu držav, kjer lahko naredite največ za svojo kariero, je Švica. Tam imajo izseljenci poleg dobrih delovnih razmer tudi enkrat višje prihodke od svetovnega povprečja. Na račun boljše kariere bodo sicer trpeli vaše socialno življenje, vključenost v lokalno skupnost in možnost ustvarjanja novih prijateljstev.
V letu 2015 se je iz Slovenije po letu 1991 izselilo rekordno število državljanov Slovenije. Med njimi je skoraj vsak tretji star od 25 do 34 let, kar je največji delež mladih po letu 2004. Največ slovenskih izseljencev (26,3 odstotka) gre v Avstrijo, ki se uvršča med deset najbolj zaželenih držav za boljše kariere izseljencev na svetu. Katere države so najboljše za izseljence, ki iščejo boljše karierne možnosti?
Prevladujejo evropske države
Na lestvici prvih desetih držav za karierno motivirane izseljence najdemo šest držav iz Evrope, od tega štiri med prvimi petimi. Drugo leto zapored je Švica najbolj zaželena država za karierno motivirane izseljence. V Švici najdemo kombinacijo najboljših možnosti za zaslužek z dobro usklajenostjo službe z življenjem in dobro kulturo dela. Povprečno izseljenec v Švici zasluži enkrat več od svetovnega povprečja zaslužkov izseljencev.
V Nemčijo po najvarnejšo službo, na Švedsko po najboljše razmere za družino
Najboljša destinacija za izseljence, ki želijo pridobiti nove delovne sposobnosti, imeti varno službo in karierno napredovati, je Nemčija. Država za Švico najbolj zaostaja pri povprečnem prihodku izseljenca. Švedska je država, v kateri imajo izseljenci najboljše izkušnje glede omogočanja družinskega življenja, predvsem kakovostne oskrbe za otroke.
Če hočeš priti v obljubljeno deželo, moraš iti na sever
V tujini se za dobre kadre tepejo, pri nas jih odrivajo stran
Kako iz Slovenije odtekajo ljudje in denar
Evropske države do tujcev nezaupljive
Če države Evrope ponujajo kakovostno delovno okolje, pa to ne velja za socialno vključenost družin izseljencev. Evropske države se slabo odrežejo predvsem pri integriranosti izseljencev v lokalno skupnost in toleranci do tujcev, izseljenci pa tudi težko sklepajo prijateljstva v novi državi.
Čar Bližnjega vzhoda so tudi različni dodatki k plači
Na območju Bližnjega vzhoda 91 odstotkov izseljencev poroča o nekakšni obliki bonusa oziroma dodatka k plači. To je 24 odstotnih točk več od povprečja, saj na svetovni ravni o bonusu oziroma dodatku poroča 67 odstotkov izseljencev. V Bahrajnu 65 odstotkov izseljencev dobi letni dodatek k plači kot nadomestilo za potovanja domov, to je v domačo državo. V Združenih arabskih emiratih 56 odstotkov izseljencev dobi žepnino za nastanitev, 75 odstotkov izseljencev pa je upravičenih do zdravstvenega varstva.
5