Četrtek,
3. 6. 2010,
14.01

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Četrtek, 3. 6. 2010, 14.01

8 let

Z rebalansom znižanje odhodkov za 430 milijonov evrov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1
Vlada bo z rebalansom državnega proračuna, ki ga bo predvidoma prihodnji teden poslala v DZ, zmanjšala proračunske odhodke za 430 milijonov evrov.

Pri tem po besedah premiera Boruta Pahorja ne načrtuje nikakršnega zvišanja davkov, izjema so trošarine. "Trošarinska politika bo verjetno ostala tako aktivna, kot je zdaj," je dejal. Z omenjenim prihrankom bo Slovenija lahko ohranila proračunski primanjkljaj na vzdržnih petih odstotkih bruto domačega proizvoda (BDP), je Pahor dejal po seji vlade. Kot se je izkazalo, bodo namreč proračunski prihodki, predvsem iz naslova davka od dohodkov pravnih oseb, zaradi lanskega krčenja gospodarske aktivnosti manjši od načrtovanih. Pahor je tako že aprila napovedal možnost rebalansa.

"Trenutna gospodarska gibanja so ugodna" DZ je letošnji proračun sprejel novembra lani. V njem je predvidel, da se bo letos v državno blagajno steklo 8,6 milijarde evrov prihodkov, odhodki pa naj bi znašali 10,5 milijarde evrov. Proračunski primanjkljaj bi tako znašal 1,8 milijarde evrov oz. pet odstotkov BDP. Trenutna gospodarska gibanja je Pahor označil za ugodna, kritičen je položaj le v gradbeništvu. "Slovenija je stabilno med državami, ki gredo po poti gospodarskega okrevanja, ne glede na četrtletne padce BDP," je poudaril.

Ustanovili bodo skupino za pomoč gradbeništvu Kot je gradbeništvo v konjunkturi pregrevalo gospodarsko rast, tako zdaj zavira gospodarsko okrevanje. Zato je vlada danes ministra za okolje in prostor Roka Žarnića zadolžila, da oblikuje skupino ljudi, ki bo pripravila ukrepe za pomoč gradbeništvu - a ne takih, da bi panoga uživala privilegije, temveč da ne bi zmrznila in zavirala gospodarske rasti.

Pahor je pogledal tudi na vladni semafor, ki spremlja sprejemanje zakonodaje za izvajanje slovenske izhodne strategije. Izpostavil je predloge zakonov o delovnih razmerjih, o urejanju trga dela ter o malem delu, ki so v medresorskem usklajevanju, prihodnji teden pa jih bodo obravnavali socialni partnerji. Sam pričakuje, da bo sestanek dolg in izčrpujoč. "Če bo o njih dosežem vsaj minimalen konsenz, gredo prihodnji teden na sejo vlade," je napovedal.

V mesecu dni je opaziti velik, opazen premik pri uveljavljanju izhodne strategije, je povzel Pahor ter kot dosegljive označil za letos zastavljene cilje o enoodstotni gospodarski rasti, stopnjo brezposelnosti pod sedmimi odstotki ter proračunski primanjkljaj na vzdržni ravni petih odstotkov BDP. "Sem si želel 4,5-odstotni primanjkljaj, a glede na tako nizke prilive davka od dohodkov pravnih oseb je tudi petodstotni primanjkljaj velik uspeh," je dejal.