Na kraških gmajnah in travnikih uspeva ogromno odličnih zelišč, a večina jih tam tudi ostane, čeprav so boljša od mnogih, drago plačanih v lekarnah.
Da bi jih bolje spoznali in več uporabljali, pa zdaj skrbi študijski krožek.
"Na rahlo napolnimo steklenico s cvetovi ognjiča in zalijemo z oljčnim oljem, pustimo na toplem mestu dva tedna, precedimo, segrejemo do največ 50 stopinj Celzija in dodamo prečiščen čebelji vosek ... Če kremo hranimo v hladnem in temnem prostoru, je uporabna eno leto," je mentorica Katja Gorup v Tomaju med drugim povedala udeležencem študijskega krožka Raba kraških zelišč. Medtem ko so tehtali sestavine, previdno segrevali olje in vneto mešali - za kuhalnice so poprijeli tudi moški -, je ena od udeleženk iz knjige prebrala o uporabnosti mazila, ki so ga pripravljali: "Rabi se za lajšanje oteklin, celjenje ran, udarnin, turov, aken, bradavic, tvorov in ozeblin."
Zaradi velikega zanimanja v dve skupni
Skupina, v kateri je 26 udeležencev, štirje so moški, se na srečanja vozi od Vojščice pri Komnu do Matavuna, dve udeleženki sta celo iz Kopra. "Prvo srečanje smo imeli konec septembra v Kosovelovi domačiji, zaradi velikega zanimanja pa smo skupino razdelili v dve, tako da se v primeru slabega vremena zadnje tedne dobivam z njimi ob torkih in sredah v prostorih KS Tomaj, spomladi pa se bomo ponovno preselili v domačijo," je povedala Gorupova, ki je poleg tega krožka pod okriljem Kosovelove knjižnice tudi mentorica krožkov Likovna ustvarjalnost, Slikajmo skupaj in Ustvarjamo skupaj.
Zastavili so si ambiciozen program
"Zeliščarji" so si zastavili smeli program, ki bo vsaj do naslednjega poletja vključeval študij literature, terensko delo, delo doma, praktično delo ter izdelavo osebne zeliščarske knjige in nabiralnega koledarčka. "V naslednjih tednih se bomo seznanili z zeliščnimi likerji, čaji, posebej z belo omelo, naslednji teden pa bomo delali trpotčev sirup," se je od razgretih in zadovoljnih tečajnikov Gorupova prejšnji teden poslovila po uri in pol druženja.