Petek,
1. 10. 2010,
13.19

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 1. 10. 2010, 13.19

9 let

V Slovenj Gradcu odkrili spomenik Mahatme Gandija

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Spomenik Mahatme Gandija spada v Slovenj Gradec, ki je zavezan prizadevanjem za mir v svetu, je ob odkritju Gandijevega spomenika dejal župan Slovenj Gradca Matjaž Zanoškar.

Spomenik nekdanjega indijskega voditelja in politika Mahatme Gandhija (1869-1948), ki ga je izdelal indijski kipar Ram V. Sutar, je darilo Indije oz. indijskega veleposlaništva Sloveniji. Kot je v Slovenj Gradcu dejal indijski veleposlanik v Sloveniji Jayakar Jerome, je veleposlaništvo ocenilo, da je Slovenj Gradec, ki nosi naziv ZN mesto glasnik miru, primeren kraj za postavitev spomenika borca za mir, ki je v resnici bil, kot je predstavljen tudi s kipom, preprost človek, ovit v preprosto oblačilo. Kip je postavljen v parku na križišču Glavnega trga in Pohorske ceste in, kot je dejal Zanoškar, Slovenj Gradcu veliko pomeni. "Naj ta pogled na spomenik Mahatme Gandhija v nas vedno vzbuja inspiracije in ideje, kaj še in kako narediti, da bi prispevali k miru v svetu," je dodal. Jerovšek: Politika miru je izjemno pomembna

Slovesnosti se je med drugim udeležil tudi predsednik parlamentarne skupine prijateljstva z Indijo Jožef Jerovšek. Po njegovih besedah je Indija kot gospodarska in politična velesila zelo pomembna država tudi za Slovenijo. Predvsem pa se mu zdi pomembno, da se kultura miru in nenasilja, katere tako izrazit predstavnik je bil Mahatma Gandi, širi v Sloveniji in po Evropi. "V današnjem svetu, ki je poln napetosti, je ta politika miru izjemno pomembna," je dejal Jerovšek.

Prevod Gandijeve avtobiografije in okrogla miza Dogajanje, posvečeno Gandiju in sobotni obletnici njegovega rojstva, se je v Slovenj Gradcu po odkritju spomenika nadaljevalo s predstavitvijo nedavno izdanega slovenskega prevoda knjige Avtobiografija Mahatme Gandhija, ki je izšla pri založbi Modrijan. V popoldanskem delu pa v slovenjgraškem kulturnem domu poteka okrogla miza o Gandhijevem življenju in delu. Vodi jo direktor Mirovnega inštituta Lev Kreft, ki je pred začetkom poudaril aktualnost Gandija.

"Dobro je imeti trdnejšo etično držo v vsakdanjem ravnanju" Pri Gandiju je gotovo veliko aktualnega, pravi Kreft. Aktualna je borba z nenasiljem, aktualno je po Kreftovem mnenju tudi tisto, čemur sam po prežihovsko pravi: Ne prenašajte ponižno krivic in ne prizadejajte krivic nekomu drugemu, s tem da se bojujete za svoje pravice. "To se mi zdi zelo gandijevska pozicija, ki je izrazito aktualna," je pred začetkom okrogle mize dejal Kreft. Meni, da je v svetu, ki je tako poln razvrednotenih ideologij, zelo dobro imeti kakšno trdnejšo etično držo v vsakdanjem ravnanju.