Sobota,
14. 6. 2008,
9.46

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 14. 6. 2008, 9.46

9 let

Umrl ugleden ameriški televizijski voditelj Tim Russert

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Ameriška televizija NBC je v petek prekinila redni program in sporočila novico o smrti 58-letnega podpredsednika televizije in voditelja najbolj gledane politične oddaje Meet the Press, Tima Russerta.

Russertu je odpovedalo srce, ko je pripravljal gradivo za novo nedeljsko oddajo Meet the Press, ki jo je vodil od decembra leta 1991. Ostra vprašanja za politike Russert je eden najbolj znanih ameriških televizijskih voditeljev, ki je bil znan po svojem brezkompromisnem slogu vodenja intervjujev v oddaji Meet the Press, pri čemer je zastavljal ostra vprašanja ne glede na politično usmeritev gosta. Oziroma vedno se je postavil na nasprotno stran in je demokrate zasliševal kot republikanec, in obratno. Gledalci so se lahko nanj vedno zanesli, da ne bo pristranski, česar je v današnjem novinarstvu tudi v ZDA vse manj.

Določeni politiki redko v njegovi oddaji

Zaradi tega so se določeni politiki redko odločali za gostovanje v njegovi oddaji, po drugi strani pa jim je uspešen pogovor na Meet The Press dal dodatno kredibilnost.

Predsednik George Bush je iz Pariza izrazil sožalje Russertovi družini in dejal, da je bil oster in zelo delaven novinar ter vedno zelo človeški in priljuden. Russertov spomin so med drugim počastili tudi nekdanji podpredsednik ZDA Al Gore, predsedniški kandidat republikancev John McCain, demokratov Barack Obama in nešteto drugih uglednih osebnosti Washingtona.

Prislužil si jezo Hillary Clinton Russert je letos delal še posebej intenzivno zaradi podaljšane demokratske kampanje za izbiro predsedniškega kandidata in si je prislužil jezo senatorke Hillary Clinton, ko je 6. maja, po volitvah v Indiani in Severni Karolini, prvi od znanih voditeljev javno povedal, da je tekma za senatorko končana in da bo demokratsko tekmo osvojil Barack Obama. To se je nato tudi zgodilo, sicer po dodatnem mesecu vztrajanja senatorke v izgubljeni tekmi. Ne glede na to, so izrazi sožalja prišli tudi od Clintonove, kakor tudi od drugih politikov, ki so si skušali z nastopi v njegovi oddaji ustvariti ime.

Med sto najbolj vplivnimi osebnosti na svetu Upokojeni voditelj televizije NBC Tom Brokaw je ameriške gledalce z vklopom v program obvestil o smrti kolega in dejal, da je bil Tim Russert eden od največjih političnih novinarjev in analitikov današnjega časa. Revija Time ga je ravno letos uvrstila na seznam sto najbolj vplivnih osebnosti na svetu, v svoji dolgoletni karieri pa si je prislužil številne novinarske nagrade. Nazadnje je leta 2005 dobil televizijskega emmyja za vodenje neposrednega prenosa pogreba nekdanjega predsednika ZDA Ronalda Reagana. Brokaw bo imel v nedeljo posebno oddajo Meet The Press v spomin na Russerta.

Napisal dve knjižni uspešnici

Russert je napisal tudi dve knjigi, ki sta obe končali na vrhu lestvice najbolje prodajanih knjig New York Timesa. Po knjigi o odnosih s svojim očetom z naslovom Veliki Russ in jaz, je na podlagi pisem bralcev o tej knjigi izdal še eno - Modrost naših očetov. V petek so o njem govorili njegovi kolegi na čelu z naslednikom Toma Brokawa Brianom Williamsom, program pa sta zaradi novice prekinili tudi konkurenčni televiziji CNN ter Fox, kasneje pa tudi CBS in ABC. Izrazi sožalja so prišli z vseh političnih strani, tudi iz Bele hiše.

Tim Russert se je rodil 7. maja 1950 v mestu Buffalo v zvezni državi New York. Šolal se je pri jezuitih, v Clevelandu pa je končal študij prava in je imel dovoljenje za opravljanje pravniškega poklica v New Yorku in Washingtonu. Preden je postal novinar, je sodeloval v politiki. Leta 1976 je delal v kampanji newyorškega demokratskega senatorja, pokojnega Daniela Patricka Moynihana, leta 1982 pa tudi v kampanji demokratskega guvernerja New Yorka Maria Cuoma. K televiziji NBC je prišel leta 1984, že naslednje leto pa je poskrbel, da je imela NBC kot prva ameriška televizija v zgodovini pogovor s tedanjim papežem Janezom Pavlom II.