Zdravilne in negovalne učinke rastline Aloe vera so poznali in cenili že stari Sumerci in Egipčani, ti so jo poimenovali celo rastlina nesmrtnosti.
Zdravilnost te rastline je neskončna, saj med drugim pomaga pri povišanem krvnem tlaku, sladkorni bolezni, angini, bronhitisu, kašlju, hemoroidih, neplodnosti ... Med drugim pa naj bi celo okrepila vid, pomagala v boju proti zasvojenosti s cigaretami, alkoholom in drogami. Ta pozitiven vpliv na človeško telo izhaja iz visoke vsebnosti vitaminov, mineralov, ogljikovih hidratov, eteričnih olj in encimov.
Zaščitno moč aloje dokazali s preizkusom
Aloe vera pozitivno vpliva tudi za kožo, saj jo naredi prožnejšo in mehko, hkrati jo hladi in pomiri. To pa dokazujejo tudi poskusi zaščite sadja in zelenjave, ki jo je znanstvena revija Science Daily objavila že pred leti.
Sveže sadje so zaščitili z brezbarvnim gelom te rastline in jih nato primerjali s kemično nezaščitenimi. Po petih tednih mirovanja pri nizki temperaturi je sadje, zaščiteno z alojo, ohranilo svojo začetno svežino, medtem ko je tisto neobdelano zgnilo že v enem tednu. Glede na raziskave je tudi okus ostal enak oziroma se je še celo izboljšal. Za takšno delovanje so po mnenju raziskovalcev zaslužni polisaharidi, ki preprečujejo izgubo vlage in oksidacijo, poleg tega pa vplivajo na kakovost telesnih tekočin in živila varujejo pred bakterijami.
Podobno gel deluje na koži, saj jo zaščiti pred zunanjimi vplivi in posledično pred staranjem. Gel v porah zadrži za kožo pomembno vlago.
Ali aloja lahko rešuje življenja?
V neki drugi raziskavi v Pittsburghu pa so ugotovili, da lahko fluid iz aloje omogoči preživetje – tudi pri močni izgubi krvi in velikih ranah. Izvleček iz rastline, ki so ga nanašali neposredno na rano, je namreč ohranil organ. Raziskava je pokazala, da je bilo pri dajanju infuzije preživetje 50-odstotno, medtem ko se je pri uporabi aloje odstotek dvignil na 80.
Aloe vera pozitivno vpliva tudi na bolnike z okužbo z virusom HIV
Pomembna spojina je tudi polisaharid acemannan, ki krepi imunski sistem in deluje protivirusno, protibakterijsko in protiglivično. Med drugimi pred poškodbami zaradi kemičnih strupov in obremenjujočih drog ščiti tudi kostni mozeg. Glede na raziskave naj bi uživanje soka te rastline pri bolnikih, okuženih s virusom HIV, okrepilo celo odpornost celičnih membran proti virusom.