Petek,
28. 10. 2011,
10.51

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 28. 10. 2011, 10.51

8 let, 7 mesecev

VIDEO: Tehnika aqua body – vaje v globoki vodi

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Predstavljamo vam prvi sklop vaj v vodi, ki jih lahko izvajate v toplicah ali v bližnjem bazenu.

O body tehniki "na suhem" smo že govorili. Gre za specifičen način vadbe, ki ga je v celoti razvila Ana-Marija Jagodić Rukavina, ki v svojem PBS centru športne odličnosti v Zagrebu svojo izvrstnost dosega s športno diagnostiko, individualnimi in skupinskimi treningi ter izobraževalnimi programi. A zgodba z body tehniko se je pravzaprav začela v vodi. Ana-Marija je namreč pred odprtjem svojega studia delala kot priznana inštruktorica vodne aerobike in kot terapevtka, ki je številnim pomagala pri rehabilitaciji. Pred body tehniko je tako najprej nastala tako imenovana aqua body vadba, s katero blagodejno vplivamo na celotno telo.

Aqua body ni vodna aerobika!

"Vadba v vodi je odlična že zato, ker ni skoraj nobenih možnosti, da se poškoduješ, zato je tudi primerna za različne oblike rehabilitacij, prav tako ima vadeči v vodi občutek, da je vaja lahko izvedljiva, čeprav je zaradi upora vode vaja dejansko težja in ima na telo večji učinek. Voda naj bi bila od iste količine zraka kar 700-krat težja," pravi master body inštruktorica Barbara Tavčar, ki je aqua body tehniko pripeljala v Slovenijo, iz PBS športnega centra odličnosti v Kranju.

Pomembno je poudariti, da to ni vodna aerobika, ampak specifična tehnika, ki zadostuje štirim kriterijem zdravstvenega fitnesa. Ugodno vpliva na sestavo telesa (na odstotek telesne maščobe), na mišično-sklepni sistem (predvsem povečuje mišično moč in vzdržljivost, pod določenimi pogoji pa vpliva tudi na razvoj gibljivosti), na psihomotorični sistem (povečuje agilnost, koordinacijo, percepcijo) in na kardiovaskularni sistem. "Z aktivacijo velikih mišičnih skupin s kretnjami srednje do visoke intenzivnosti se poveča cirkulacija krvi in limfe," pojasnjuje Barbara in kot zanimivost dodaja, da že samo skok na glavo v vodo dvigne srčni utrip do 30 odstotkov. Aqua body tehniko lahko izvajamo v nizki vodi, kar pomeni, da nam voda sega od gležnjev do prsnice, ali v globoki vodi, kadar voda sega od prsnice navzgor in se s stopali ne dotikamo tal. V korist pri vadbi so nam lahko tudi bazenske "masažne" šobe. Vadba je primerna za vse, saj se intenzivnost in težavnost vaj prilagajata z globino vode in posameznikovim zmogljivostim.

1. VAJA

Stopala damo v širino bokov, teža telesa je na sredini stopal, kolena so rahlo pokrčena, medenica je v nevtralnem položaju. Dvignemo rebra, spustimo rame, glava je zravnana, pogled je obrnjen pred telo. Z vdihom dvignemo roke iz vode, z izdihom roke peljemo nazaj in naredimo grbo, pri tem pa izkoristimo upor vode. Naredimo 8 ponovitev.

2. VAJA

Stopala damo v širino bokov, teža telesa je na sredini stopal, kolena so rahlo pokrčena, medenica je v nevtralnem položaju, roke so iztegnjene pred telesom. Z vdihom skočimo v raznoženje in roke potisnemo vstran, z izdihom skočimo v osnovni položaj in roke potisnemo skupaj. Naredimo 8 ponovitev.

3. VAJA

Stopala damo v širino bokov, teža telesa je na sredini stopal, kolena so rahlo pokrčena, medenica je v nevtralnem položaju, roke so tik pod gladino vode, prepletene pred telesom. Z vdihom naredimo rotacijo – noge obrnemo v eno smer, roke v drugo. "Tvistamo" kar se da hitro. Naredimo 8 ponovitev.

4. VAJA

Popek potiskamo proti hrbtenici, noge brcajo, telo poskušamo obdržati nad gladino vode. Z vdihom noge sonožno iztegnemo pred telo ("uležemo" se na hrbet), z izdihom jih povlečemo proti telesu in preidemo v položaj grbe, nato z vdihom noge spet iztegnemo, tokrat trebuh "gleda" v dno bazena. Naredimo 8 ponovitev.