Petek,
11. 11. 2011,
8.51

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 11. 11. 2011, 8.51

8 let, 7 mesecev

VIDEO: Tehnika aqua body – vaje ob bazenski šobi

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Kakovosten pripomoček pri vadbi v vodi so večnamenske bazenske šobe, ki vadečemu nudijo dodaten izziv pri izvedbi vaj in se uporabljajo predvsem za razvoj moči in stabilnosti trupa.

V zadnjem prispevku o tehniki aqua body vam predstavljamo tri preproste vaje, ki jih lahko izvajate ob bazenski šobi. Te najdemo v vseh bazenskih kompleksih in se večinoma uporabljajo za masiranje določenega dela telesa, ki ga postavimo pred curek. Ob tem Barbara Tavčar, master body inštruktorica iz PBS športnega centra odličnosti v Kranju, opozarja, da moramo biti pri uporabi bazenske šobe previdni in paziti, da pred močnim pritiskom vode ne ostajamo predolgo.

"Bazenska šoba se lahko uporablja tudi kot dober pripomoček pri osvajanju pravilne tehnike plavanja, to še posebej velja v primeru, če se plavanja učimo ob pomoči inštruktorja in takrat, kadar nam velikost bazena ne omogoča večjega števila zamahov," pravi Barbara, ki usmerjen tok vode iz šobe vključuje tudi v tehniko aqua body, saj nam omogoča izvedbo vaj, ki učinkovito vplivajo predvsem na razvoj moči in stabilnosti trupa. Ker šoba poveča upor vode, mora telo za izvedbo vaje uporabiti večjo moč. Ob koriščenju šobe lahko korakamo, tečemo in delamo različne poskoke, potiske, odrive in tako dalje.

"Če bi želeli s tem pripomočkom izvesti kakovostni korekturni trening, se o tem prej posvetujmo s strokovnjakom," poudarja Tavčarjeva in dodaja, da je za kakovostno uporabo bazenske šobe zelo pomembna ozaveščenost o funkcionalnosti telesa in tipu drže, saj se mora pri nepravilnih tipih drže postavitev telesa proti določeni smeri izvora vode ustrezno prilagoditi.

1. VAJA

S prednjim delom telesa smo obrnjeni proti bazenski šobi. Stopala damo v širino bokov, teža telesa je na sredini stopal, kolena so rahlo pokrčena, medenica je v nevtralnem položaju, rebra so dvignjena, rame so spuščene čim dlje od ušes. Z vdihom začnemo korakati, s telesom se upiramo toku vode iz bazenske šobe.

2. VAJA

S prednjim delom telesa smo obrnjeni proti bazenski šobi. Stopala damo v širino bokov, teža telesa je na sredini stopal, kolena so rahlo pokrčena, medenica je v nevtralnem položaju. Roke dvignemo iz vode (pazimo, da so rame spuščene), popek povlečemo proti hrbtenici in začnemo s sonožnimi poskoki najprej v eno stran in nato še v drugo. Na vsako stran naredimo 4 ponovitve.

3. VAJA

Proti bazenski šobi je obrnjen stranski del telesa. Stopala damo v širino bokov, teža telesa je na sredini stopal, kolena so rahlo pokrčena, medenica je v nevtralnem položaju, rebra so dvignjena, roke so ob telesu. Z vdihom damo roke v odročenje in v stran dvignemo nogo, ki je bližje bazenski šobi. Z izdihom pripeljemo roke pred telo (dlan ob dlan), nogo k sebi, preidemo v položaj grbe. Naredimo 4 ponovitve in vajo ponovimo še na drugo stran.