Ponedeljek,
24. 1. 2011,
9.49

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 24. 1. 2011, 9.49

8 let, 7 mesecev

Svet skozi rožnata očala

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Ogromno ljudi trpi za vnetjem očesne veznice, konjunktivitisom, ki njihove oči obarva v odtenkih od nežno roza do živo rdeče barve. Takšen rožnat pogled na svet ni prav nič rožnat.

V grobem ločimo dve vrsti konjuktivitisa, to sta infekcijski, ki ga povzročijo virusi ali bakterije, in alergijski, ki ga povzročajo alergije. Infekcijski konjuktivitis Prepoznamo ga po pekočem in bolečem občutku v očeh, rdečih očeh in izcedku, ki je pri bakterijskih vnetjih gnojen, pri virusnih pa bolj tekoč. V vsakem primeru je treba obiskati zdravnika, ki bo predpisal ustrezno zdravljenje, pri bakterijskem vnetju zdravljenje z antibiotiki.

Alergijski konjuktivitis

Pojavi se kot posledica alergične reakcije na najrazličnejše dražljaje iz okolja. Simptomi so pordele oči, ki jih zelo pogosto spremlja tudi vzdražena sluznica, zaradi katere nastopita srbečica in solzenje. Obstaja več vrst alergijskega konjuktivitisa, najpogostejša in najbolj razširjena sta sezonski in nesezonski. Sezonski konjuktivitis izbruhne, ko oko pride v stik z alergeni, ki se takrat nahajajo v zraku, na primer cvetni prah. Nesezonski konjuktivitis ni vezan na sezonske alergene, ampak na tiste, ki smo jim izpostavljeni vse leto – lahko gre za mačjo dlako, pršice, prah, preobčutljivost na dnevno svetlobo, cigaretni dim ... V obeh primerih konjuktivitisa je treba obiskati zdravnika, saj je včasih potrebno zdravljenje z antihistaminiki, pa tudi sicer se je dobro poučiti o življenju z rožnatimi očmi, saj gre v nekaterih primerih za kronično obolenje.