Četrtek,
5. 5. 2011,
15.25

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 5. 5. 2011, 15.25

8 let, 7 mesecev

Ste pregoreli?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Včasih vam je delo bilo v užitek. Lahko ste delali dolge ure, dneve in pozno v noč. A zdaj se je vse spremenilo. Delo je postalo rutina, v službo se komajda privlečete, začnete pa le z muko.

Mislite, da je že skrajni čas za počitnice? Kaj pa, če ste v svoji želji po uspehu preprosto pregoreli? Ste v nevarnosti, da pregorite? Pregorelost je stanje fizične, emocionalne in mentalne izčrpanosti, ki jo povzroči dolgotrajna izpostavljenost zahtevnim situacijam na delovnem mestu. Če se z delom, ki ga opravljate, močno identificirate, če v vašem življenju ni več ravnotežja med službo in privatnim življenjem, ste v še večji nevarnosti, kot večina ljudi, da pregorite. Želja po tem, da bi dosegli vse in še več ter da bi ustregli vsem, vas lahko pripelje do roba. Kar naenkrat bo vaše delo postalo vaša najhujša nočna mora. V službo se boste le stežka privlekli, to da boste kaj naredili pa bo že cel dosežek. Se morda v zadnjih vrsticah prepoznate? Potem ste morda že tam ali pa na dobri poti do tja. To lahko izveste že z nekaj kratkimi vprašanji ... - Ste v zadnjem času bolj cinični, kritični in sarkastični, ko je v vprašanju delo, ki ga opravljate? - Se le stežka sprostite in uživate? - Se v službo privlečete z muko in se nato dela le s težavo lotite? - Ste zadnje čase nataknjeni in nepotrpežljivi s sodelavci in strankami? - Se vam zdijo težave, s katerimi se na delovnem mestu soočate, nepremagljive? - Vam primanjkuje energije, da bi bili nenehno produktivni? - Ali ob uspehih ne čutite več zadovoljstva? - Ali si razpoloženje izboljšujete s hrano, zdravili ali alkoholom? - So se vaše prehranjevalne ali spalne navade spremenile? - Vas mučijo glavoboli, bolečine v vratu ali hrbtenici?

Če ste na večino teh vprašanj odgovorili pritrdilno, potem je velika verjetnost, da se spopadate s pregorelostjo, morda pa tudi z depresijo. Kaj so vzroki, ki so botrovali le-temu pa vam razkrivamo v naslednjih vrsticah.

Zakaj pregorite? Kako to, da se je to zgodilo prav vam in predvsem zakaj? Odgovori so na dlani:

Pomanjkanje kontrole. Delo ste opravljali s takim užitkom, da ste pozabili na čas, celo na vikende, praznike in dopuste. Poleg tega ste si nalagali vse več dela, saj vas je delo preprosto tako prevzelo, da nikakor niste znali reči ne. Da o tem, da ste opravljali tisto delo, ki vam ga ne bi bilo potrebno opravljati, sploh ne govorimo. Takrat se vam nič ni zdelo odveč, še več bi lahko, a vse bolj je trpelo vaše telo, ki se vam je sedaj tudi dokončno uprlo.

Nezdravo delovno okolje. Delovno okolje, v katerem mrgoli sodelavcev, ki se vam posmehujejo in vas opravljalo, lahko prispeva k temu, da si naložite še več kot zmorete, saj bi jim radi dokazali, da zmorete. Morda jih boste za nekaj časa res utišali, a trpelo bo vaše psihofizično zdravje.

Neustrezno delo. Vam delo, ki ga opravljate ni v tako veselje kot bi vam lahko bilo? Vedite, da je tudi to eden od vzrokov, ki vas spravlja v slabo voljo in obup ter povzroča nemotiviranost in nezainteresiranost za delo. Morda pa je sedaj končno čas, da si poiščete novo službo.

Prevelika količina (pre)zahtevnih nalog. Žal je tako, da je v današnjem svetu vse več delovnih mest izjemno zahtevnih in stresnih, ki človeka psihofizično izčrpajo. Ste prepričani, da je to res tisto kar hočete? Si res želite, da bi za ceno uspeha trpelo vaše zdravje? Premislite še enkrat!

Pomagajte si! Če ste se v zgornjih vrsticah prepoznali, potem ne odlašajte z ukrepi! Pregorelost namreč ravno tako kot stres povzroča veliko zdravstvenih težav kot so nenehna utrujenost, nespečnost ter pridobivanje ali izgubo telesne teže itd. Nekatere ljudi celo pahne v depresijo ali pa jim povzroči druge emocionalne težave. Prav tako lahko delo v okolju, ki negativno vpliva na vaše fizično in psihično stanje, vpliva na vaše zasebno življenje. Svetujemo vam, da si poiščete pomoč psihologa ali zdravnika in razmislite o tem ali ne bi bilo morda bolje poiskati drugo službo, ki bi bila manj zahtevna oziroma ki bi bolje ustrezala vašim interesom. Seveda si lahko od pregorelosti opomorete, a za to bo potreben čas in veliko sprememb v življenju. Ne pustite, da bi zahtevno delo negativno vplivalo na vaše zdravje.

Vzpostavite ravnotežje v življenju

Dandanes nam delo zavzema vse več časa, včasih celo toliko, da nam časa za osebno življenje ne ostane skorajda nič. Kako torej vzpostaviti ravnotežje, ki nam bo omogočilo, da dobro opravljamo svoje delo ter imamo ob tem čas še zase? Ponujamo vam nekaj idej:

Spremljajte vse, kar počnete. Vzemite si teden dni in si natančno zapisujte kaj počnete in koliko časa vam določeno delo vzame. V ta seznam zabeležite tako delovne aktivnosti kot tudi tiste, ki niso povezane z delom. Po tednu dni analizirajte zadevo in se odločite, katerih stvari ne želite več početi, ker vas, na primer utrujajo in zakaj si želite imeti več časa, saj vas to zadovoljuje. Seveda je na delovnem mestu to nekoliko težje narediti, a morda vam lahko pri tem pomaga vaš nadrejeni. Pogovorite se z njim!

Organizirajte se! Včasih je največji potrošnik časa prav neorganiziranost, saj za neke stvari porabite odločno preveč časa, za druge premalo ali pa izgubljate čas z nepomembnimi stvarmi. Naredite si torej urnik delovnih zadolžitev in si omejite čas, v katerem jih boste opravljali.

Vzemite si čas zase! Pomembno je, da si ob vseh službenih in družinskih obveznostih vzamete tudi čas zase. Takrat si privoščite tisto, kar najraje počnete. Mi vam priporočamo, da se začnete gibati, saj vam gibanje požene kri po žilah, okrepi telo in zmanjša stres, kar pa vam bo v tem divjem tempu življenja še kako prav prišlo.

Prosti dnevi naj bodo res prosti! Nepospravljeno stanovanje in kupi neopranega perila nas preganjajo dneve in dneve in pogosto se odločimo, da bodo prav naši prosti dnevi, dnevi, ko bomo naša domovanja spravili v red. Napaka! Prosti dnevi bi morali biti prosti, brez tovrstnih zadolžitev. Raje si svoj čas razporedite tako, da vsak dan naredite nekaj malega: danes pospravite kuhinjo, vmes zložite perilo v stroj, jutri je na vrsti kopalnica itd.

Naspite se! Pomanjkanje spanja je velika napaka, ki pa jo žal pogosto počnemo. Neprespani smo manj produktivni, bolj razdražljivi, nezbrani in pogosto takrat naredimo največ napak. Slednje pa nam v končni fazi povzročijo le še več dela in še manj časa zase. Torej, ne mučite se z delom pozno v noč, ampak raje z delom nadaljujte naslednji dan, ko boste spočiti in zbrani.

Priskrbite si pomoč! V dnevih nabitih s tisoč in eno obveznostjo, je včasih preprosto nemogoče opraviti vse. Ne živcirajte se preveč, ampak si preprosto priskrbite nekoga, ki vam bo enkrat ali dvakrat na teden priskočil na pomoč pri gospodinjskih opravilih. Tako boste imeli več časa zase ter tudi za družino, ki vas seveda še najbolj potrebuje.