Ponedeljek,
10. 10. 2011,
9.34

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 10. 10. 2011, 9.34

8 let, 7 mesecev

Spoznajte gravity

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Inovativno orodje za vadbo, ki pomlajuje in omogoča občutek lebdenja, je še posebej priporočljivo za ljudi, ki imajo težave s hrbtenico.

Gravity je športni rekvizit, ki vadečemu omogoča, da so vse štiri podporne ploskve (stopala in dlani) v zraku, kar body tehniki dodaja povsem novo dimenzijo. Zaradi mogočega položaja v zraku s treningom tako krepimo predvsem telesne stabilizatorje. Zasnovali so ga na Baliju v podjetju Gravotonics, kjer ga izdelujejo že 10 let, pri nas pa so ga med prvimi začeli uporabljati v PBS športnem centru odličnosti v Kranju, kjer nam je master body inštruktorica Barbara Tavčar vsestransko orodje za vadbo tudi podrobneje predstavila in nam tudi pokazala nekaj načinov uporabe. Pet minut nihanja ali tri ure spanja Orodje za vadbo, na katerem lahko izvajate celo jogo, je sestavljeno iz trakov in svilene vreče. Na dveh koncih je pritrjeno na strop in zdrži približno eno tono. Vse skupaj spominja na visečo mrežo, saj se z gravityjem tudi zibljemo. Le pet minut nihanja naj bi po nekaterih navedbah na telo vplivalo enako kot tri ure spanja. V tem času se v telesu zgodi celična regeneracija, zato lahko govorimo tudi o celični vadbi. Prav tako rekvizit omogoča inverzne in polinverzne položaje, kar pomeni, da z gravityjem lahko trenirate tudi z glavo navzdol.

''To še posebej ugodno deluje na vse, ki imajo težave s hrbtenico. V inverznem položaju, ko je višina glave nižje od srca in noge višje, so namreč mišice zadnjega dela telesa, ki sicer nasprotujejo sili gravitacije, povsem razbremenjene, med vretenci pa nastane majhen prostor, ki živcu omogoča lažjo pot,'' pravi Barbara in pri tem poudarja, da čeprav na gravityju lahko vadimo v skupini, ljudem z zdravstvenimi težavami in športnimi poškodbami svetuje individualni pristop. Težave s hrbtenico pod vodstvom strokovnjaka lahko omilijo celo do te mere, da poškodovani ne potrebuje operacije. ''Bolečina je za telo nekaj neobičajnega, zato je nikoli ne smemo zanemariti v smislu, saj se bomo malo razmigali in bo dobro, saj s tem ne odpravimo vzroka bolečine, vadba na gravityju pa omogoča prav to.''

Rekvizit za vso družino

Vadba z gravityjem je namenjena tako profesionalnim športnikom kot tudi rekreativcem. Potrebujete le udobna športna oblačila. Zabaven trening vpliva na mišice celotnega telesa, pridobivanje kondicije, razvoj gibljivosti in stabilnosti vseh sklepnih površin. Na njem zelo uživajo tudi otroci, in ker gravity pomembno vpliva na telesno držo, Tavčarjeva priporoča, da ga ti izkusijo čim prej. V primerih nepravilne telesne drže (še posebej pri skoliotičnih tipih) pa se lahko rekvizit uporablja kot sredstvo za odkrivanje nepravilnosti in kurativni trening.

Napravo si, če imate to možnost, z upoštevanjem varnostnih standardov lahko na strop pritrdite tudi doma in s tem omogočite, da na njej kadarkoli vadi vsa družina. A Barbara svetuje, da se, preden začnete samostojni trening, z izkušenim inštruktorjem posvetujete o pravilni izvedbi in širokem spektru vaj, ki jih gravity ponuja. Ne pozabite na previdnost in skrben izbor vaj, intenzivnost izvedbe pa, da bi se izognili poškodbam, vedno prilagodite svojim zmogljivostim.

Z visenjem ne pretiravajmo

Vadba na gravityju v skupini poteka 45 minut, a to ne pomeni, da na njem ves čas visite in se zibljete, ampak vaje izvajate tudi ob njem, pri tem pa je del telesa vedno v stiku z rekvizitom. Če se bojite, da ste z vadbo na gravityju pretežki, je vaš strah povsem odveč.

''Pri gravityju gre za premagovanje lastne teže. Imela sem primere, ko ljudje niso imeli odvečne telesne teže, pa na rekvizitu določene vaje niso mogli izvesti. Jasno je, da bodo ljudje s čezmerno težo določeno vajo težje izvedli, zato mora inštruktor vajo njim primerno prilagoditi. Tudi sicer pa je tako, da vadeči gravity spoznavajo postopoma in ne visijo z glavo navzdol že na prvi uri, saj bi tovrstno početje telesu lahko škodovalo. Čeprav ima inverzija na telo pozitiven učinek, tega lahko začutimo šele dan ali dva po treningu, zato z inverznim položajem ne smemo pretiravati.''

In odziv vadečih? ''Za zdaj so odzivi zelo pozitivni. Ljudem je gravity všeč že zaradi nihanja, ki poleg tega, da deluje sproščujoče, ljudi spominja na otroštvo in tisti občutek brezskrbnosti, ko so se z veseljem usedli na gugalnico in uživali. Veseli jih, da obstaja rekvizit, ki je zabaven in hkrati omogoča, da lahko nekaj dobrega storiš za svoje telo. Lahko rečem, da gre za izjemno kakovostno popestritev body tehnike,'' sklene Barbara in za konec kot zanimivost doda, da naj bi z dvajsetminutno vadbo na gravityju v inverznem položaju, ki vpliva na povečano cirkulacijo v zgornjem delu telesa, celo upočasnili proces staranja.