Petek,
28. 10. 2011,
14.16

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 28. 10. 2011, 14.16

8 let, 7 mesecev

Premagajte zimsko nejevoljo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Bliža se čas zimske depresije, zato poskrbite, da se ji boste s pravimi metodami poskušali izogniti.

Skorajda praznični vikend obenem prinaša tudi menjavo ure. Menjava pomeni, da bo dan za uro krajši, hkrati pa je tudi uvod v dolgo, hladno zimo. Mnoge raziskave so dokazale, da dolge zimske noči oziroma pomanjkanje dnevne svetlobe ljudem prinašajo za ta letni čas značilno apatičnost, utrujenost ali celo depresijo. Sončna svetloba namreč poveča količino serotonina v možganih. Serotonin ali hormon za srečo je snov, ki močno vpliva na občutek sreče. Če ga imamo dovolj, nas prevevajo zadovoljstvo, sproščenost in dobro razpoloženje, hkrati pa tudi dobro spimo. Ko nam serotonina primanjkuje, se razpoloženje močno poslabša – to lahko vodi celo v depresijo ali agresivnost. Čeprav na to, kje živimo in na to, koliko dnevne svetlobe bomo na dan deležni, ne moremo vplivati, pa lahko k vzdrževanju znosne količine hormona sreče in s tem dobrega razpoloženja pripomoremo tudi sami.

Prava prehrana

Na razpoloženje lahko močno vplivamo s svojo prehrano. Nastajanje serotonina lahko pospešimo s prehrano, bogato z zdravimi ogljikovimi hidrati in čim manj maščobami. To pomeni, da se je najbolje odpovedati (ali vsaj zadrževati) pri enostavnih ogljikovih hidratih, kot sta bel kruh, riž, nepriporočljive pa so seveda tudi vse vrste sladkarij. Tovrstna hrana raven krvnega sladkorja namreč hitro dvigne, ta pa se potem tudi zelo hitro tudi spusti, kar pomeni, da kmalu potrebujemo novo merico prigrizka. Na drugi strani polnozrnata živila raven krvnega sladkorja ohranjajo na enakomerni ravni in s tem zadovoljijo naša apetit in telo. Kot pri ogljikovih hidratih, je treba paziti tudi pri kofeinu. Če se kavi ni mogoče odpovedati, je najbolj priporočljiva po kosilu. Hrano je priporočljivo razdeliti na več manjših obrokov dnevno.

Rekreacija

Ker poležavanje na kavču navadno kar kliče po tem, da zraven prigriznete kaj nezdravega, se tudi v hladnih zimskih dneh prisilite v gibanje. Vpišite se na aerobiko, s prijateljicami najdite telovadnico, v kateri lahko igrate odbojko, če za tovrstne aktivnosti nimate časa, pa poskrbite, da vsaj pol ure dnevno posvetite sprehodu ali navsezadnje poplesavanju na svojo najljubšo glasbo. S tem aktivirate svoje telo, si pospešite srčni utrip, izboljšate razpoloženje in zmanjšate tudi potrebe sladkosneda v sebi. Če niste veliki ljubitelji rekreacije, obstaja tolažba – pri dviganju dobrega razpoloženja in srčnega utripa so učinkovite tudi posteljne aktivnosti!

Pojdite na svetlo

Navadno je umetna svetloba, ki smo ji izpostavljeni med štirimi stenami, kar stokrat manj svetla od sončne, zato jasne, sončne dni izkoristite za sprehode po naravi ali mestu. Še več; tudi sprehod na oblačen dan je veliko bolj učinkovit kot ždenje doma. Pustite, da vam dnevna svetloba pomaga pri produkciji serotonina in se s tem izognite morebitnim depresijam, napadom nizke samozavesti, razdražljivosti ali napadom panike.

Pojdite ven in uživajte v naravi

Za dni, ko vam zaposlenost preprečuje trenutke uživanja na soncu, si lahko omislite tudi alternativo. Na tržišču so namreč že nekaj let na voljo posebne lučke, ki naj bi imitirale dnevno svetlobo. Celo navadna žarnica s tristo vati naj bi začasno dvignila stopnjo serotonina, čeprav so lučke, ki so namenjeno prav temu, veliko bolj učinkovite. Toda ne pozabite – kljub razpoložljivim lučkam je najboljša rešitev urica sprehoda na dnevni svetlobi. Ne pustite, da vas zima spravi v slabo voljo!