Četrtek,
12. 7. 2012,
8.18

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 12. 7. 2012, 8.18

9 let

Okrepite svoje zdravje z maco

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Med nepregledno izbiro vitaminov in raznih prehranskih dopolnil, ki jih imamo na voljo za premagovanje stresa in dvig odpornosti, postaja vse bolj priljubljeno uživanje korena maca.

Maca (znanstveno ime Lepidium meyenii) je nenavadna, redkvici podobna rastlina, ki raste v visokogorju perujskih Andov, na nadmorski višini prek 4.400 metrov. Tamkajšnjim prebivalcem že tisočletja predstavlja pomemben del vsakodnevne prehrane, šele v zadnjih letih pa se je sloves njenih zdravilnih učinkovin razširil po vsem svetu. Čudežna rastlina V težkih razmerah na visoki nadmorski višini rastlina maca iz tal vsrka vse hranilne snovi in jih shrani v korenino. Gomoljasti koren nato posušijo in zmeljejo v prah – in kot takšen se uživa, priporoča se ena do dve žlički na dan. Maca ima specifičen in za mnoge neprijeten okus, vendar učinki, po katerih je ta čudežna rastlina zaslovela, prav gotovo pretehtajo slab okus.

Optimalno razmerje esencialnih hranilnih snovi v maci naj bi bilo odgovorno za zdravilni učinek na telo. Maca je bogat vir vitaminov, mineralov, aminokislin (vsebuje kar 19 od skupno 20 aminokislin), nenasičenih maščob in drugih, za organizem pomembnih snovi. Vsebuje kalcij, selen, cink, natrij, železo, kalij, magnezij, silicij, jod, fosfor, mangan, baker, vitamine: B1, B2, B6, B12, C, E, D3, nenasičene maščobe omega 3, 6, 9 in mnoge aktivne sestavine z dokazanimi pozitivnimi učinki na človeško telo.

Maca je adaptogen Velja za adaptogeno rastlino, kar pomeni, da poveča sposobnost organizma, da se prilagodi na stresne situacije. Vpliva na hormonski sistem, ta pa posredno vpliva na metabolizem, energijsko stanje organizma, rast, spolno moč in splošno počutje. Izboljšuje tudi koncentracijo ter umske in učne zmožnosti. Pri tem je treba poudariti, da maca sama ne vsebuje hormonov, ampak v sebi le skriva snovi, ki v telesu uravnavajo izločanje hormonov.

Zato ne preseneča, da se maca uporablja tudi za zdravljenje neplodnosti. Ženske, ki imajo težave z zanositvijo, poročajo, da se jim je po jemanju mace uredil menstrualni ciklus, nekatere so celo zanosile po dolgotrajnih neuspelih poskusih.

Z novimi raziskavami strokovna javnost spoznava vedno več blagodejnih učinkov mace in spisek stvari, pri katerih maca pomaga, postaja vedno daljši.