Četrtek, 6. 12. 2007, 10.59
8 let, 7 mesecev
Nove oblike terapij
Sem sodijo kosti, mišice, vezi in sklepi. Obstaja pa več vrst manualne terapije. Gibalni aparat predstavlja dve tretjini človeškega telesa in nam omogoča svobodno gibanje, vsako poškodbo ali bolezen pa dojemamo kot hudo oviro, ki nam preprečuje polno življenje. Manualna terapija je področje fizioterapije, ki se v zadnjih letih najhitreje razvija. Pomen dobiva zaradi natančnejšega raziskovanja mehkega tkiva, ki mu konvencionalna medicina doslej ni posvečala pozornosti.
Manualna terapija je torej vsaka oblika zdravljenja, pri katerem terapevt z uporabo rok in strokovnim znanjem poskuša zmanjšati bolečino, povečati gibljivost sklepov, mišično moč in koordinacijo ter s tem vzpostaviti optimalno delovanje gibalnega sistema. Usmerjena je na zdravljenje gibalnega aparata oziroma kostno-mišičnega sistema, ki pokriva več kot 60 odstotkov celotnega človeškega telesa. Različne tehnike se med sabo razlikujejo glede na agresivnost oziroma nežnost posegov (gibov rok), učinkovitost ter primernost za uporabo v konkretnih primerih. Večino tehnik manualne terapije uvrščamo na področje manualne medicine, ki je v svetu priznana kot konvencionalna oblika zdravljenja. Nekatere manualne tehnike predstavljajo stičišče med konvencionalno medicino (predvsem področje fizioterapije, etična načela in strokovno znanje) in komplementarno medicino (celostni pristop do zdravljenja, pomen in vloga terapevta, aktivnost pacienta).
Novejše znanstvene raziskave dokazujejo, da so nežne manualne tehnike precej učinkovitejše kot agresivne tehnike. Telo namreč lažje sprejme blage impulze kakor grobe, prav tako pa so tudi učinki zdravljenja dolgotrajnejši. Predstavili vam bomo nekaj najpogostejših manualnih terapij.
Kraniosakralna terapija (KTS) je učinkovita pri odpravljanju: - glavobolov in migren, - nespečnosti in kronične utrujenosti, - posledic poškodb obraznega živca, - stresa in emocionalne napetosti, - težav z motoriko in koordinacijo, - težav z učenjem in koncentracijo, - posledic padcev (na trtico, glavo, hrbet), - težav s čeljustnim sklepom (izpah, bolečine, bruksizem). V nekaterih germanskih, romanskih in anglosaških državah, kjer ima manualna medicina daljšo tradicijo, je kraniosakralna terapija posebej zaželena kot terapija, ki pospeši okrevanje po operacijah. Vedno pogosteje pa se uporablja tudi kot komplementarna metoda v dentalni medicini.
Se nadaljuje ...