Četrtek, 23. 8. 2012, 7.40
9 let, 2 meseca
Neprijetne alergije

Alergija na mraz
Prepoznate jo po tem, da na mrzlem zraku ali po umivanju s hladno vodo koža postane rdeča, otekla in srbeča, značilne so tudi rdeče lise. To se zgodi zato, ker ob mrazu koža proizvaja kemične posrednike, kot je histamin, ki skrči žile, velika verjetnost pa je, da gre tudi za alergijo na enega ali več kemičnih posrednikov. Proti njej ni zdravil, najbolje se je izogibati razmeram, v katerih se pojavi, občasno pa alergija na mraz izzveni.
Alergija na sonce
Simptomi te alergije so srbeča koža in majhni izpuščaji, ki se pojavijo po enem ali nekaj dnevih sončenja, koža lahko tudi zateka, pojavijo se lahko ploske bulice. Reakcija se zgodi, ker ultravijolično sevanje povzroča spremembe v kožnih proteinih, zato jih imunski sistem prepozna kot škodljive in jih napade. Praskanje srbeče kože lahko pusti brazgotine, zato se soncu raje izognite, nekateri zdravniki predpisujejo zdravljenje z antihistaminiki.
Alergija na denar
Povezana je s prisotnostjo niklja, ki ga najdemo v kovancih, pa tudi nakitu, zapestnih urah in celo v zraku. Po stiku z njim se pojavijo izpuščaji, koža srbi in peče, pogosto daje videz opečene kože. Imunski sistem je nikelj prepoznal kot sovražnika vašemu telesu, zato se brani, vi pa si lahko pomagate z zdravili ali tako, da se izogibate stiku s to kovino. Za to alergijo zboli več žensk kot moških, zdravniki pa raziskujejo, ali je lahko dedna.
Alergija na školjke
Simptomi, po katerih jo prepoznamo, so zatekanje ustnic, obraza ali grla, oteženo dihanje, diareja, slabost. V izjemno hudih primerih lahko nastopi smrt zaradi zadušitve, saj grlo zateče in onemogoči dihanje. Spet je na delu histamin, ki ga sprošča imunski sistem, zato se z alergično reakcijo lahko spopadate z zdravili, še bolje pa bo, da se školjkam izogibate. Če ste si jih privoščili in opazite težave z dihanjem, pokličite zdravnika, da ne nastopi anafilaktični šok.
Alergija na vodo
Tudi voda ni nedolžna, saj lahko povzroča urtikarijo, boleče izpuščaje in srbečico, ki se pojavijo že nekaj minut po pitju in lahko vztrajajo od nekaj minut do nekaj ur. Čeprav raziskovalci ne poznajo točnega razloga, alergično reakcijo pripisujejo preobčutljivi koži, ki se preveč burno odzove na spojine v vodi (bolj kot na vodo samo). Alergija včasih izzveni sama od sebe, sicer pa si lahko pomagate s kremami (po prhanju, umivanju rok …) in po potrebi z zdravili.
Alergija na pivo
Ni med najbolj pogostimi, obstaja pa. Povzroča jo protein, ki ga najdemo v ječmenu, pogosti sestavini piva. Reakcije so lahko različne, od srbečice do slabosti, praskanja in glavobola, pojavijo pa se takoj. Posebnega zdravila ni, ali prenehate piti pivo ali pa najdete takšno, ki ne bo vsebovalo presnetega ječmena. Dodamo naj le še to, da se tudi marsikateri viski proizvaja iz ječmena.