Torek,
10. 6. 2008,
9.50

Osveženo pred

8 let, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 10. 6. 2008, 9.50

8 let, 6 mesecev

Ne podcenjujte moči sončnih žarkov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
V toplih mesecih se naše razpoloženje korenito izboljša, ko nam sončni žarki prijetno božajo obraz. A zavedati se moramo, da je poletno sonce lahko tudi precej nevarno.

S sončnimi žarki se soočajte previdno in počasi, držite se pravil o varnem izpostavljanju soncu in si pridobite zdravo polt, ki bo še dolgo krasila vaše telo in s katero boste prikrili tudi kak odvečni kilogram.

Pripravite se na sončne žarke

Začnete lahko s prehrano. Spomladi in poleti naj bo na vašem jedilniku čim več zdravih živil. Organizem lahko zaščitite z vitamini, minerali in drugimi snovmi, ki jih lahko telo izgubi med izpostavljanjem sončnim žarkom. V dneh, ko se veliko gibamo na prostem, moramo tako uživati več sadja in zelenjave kot sicer. Odlična je melona, pa tudi korenje, ki vsebujete veliko vitaminov A, C in E, ti pa ščitijo telo pred škodljivimi sončnimi žarki. Tudi koencim Q 10 je močan antioksidant, najdemo pa ga v mleku in bo poskrbel za zaščito vaših celic od znotraj.

Luščenje je dobro

Luščenje odmrlih celic kože z obraza in telesa je dobro, ker kožo očisti in jo pripravi na lažje sprejemanje vlažilnih krem in sredstev za zaščito kože med sončenjem. Luščilna sredstva nanesite na vlažno kožo in jih vtrite s krožnimi gibi. Nato jo splaknite z obilo mlačne vode. Po luščenju uporabite lahko kremo, ki naj vsebuje tudi zaščitni faktor, saj v tem času sončni žarki prežijo na vas povsod: med sprehodom po mestu, vrtnarjenjem ali športnimi aktivnostmi.

Prava krema za pravo kožo Če ste nagnjeni k alergijam, uporabljajte kreme, namenjene občutljivi koži, ki naj vsebujejo visok zaščitni faktor. Kremo za sončenje pa nanesite na obraz in telo vsaj pol ure pred odhodom na sonce. Toliko časa zaščitne snovi v kremi potrebujejo, da prodrejo v povrhnjico in začnejo varovati kožo. Svetlolasi in svetlopolti naj posežejo po visokem faktorju, nad 30. Šele kasneje, ko boste že dobili nekaj barve, lahko faktor postopno znižujete. S kremo se namažite vsako uro ali dve, saj boste le tako lahko kožo dobro zavarovali pred soncem.

Senca je vaša prijateljica

Najboljše je, da se večino časa zadržujete v senci, sploh v najbolj vročih urah, med enajsto in šestnajsto. Tudi v senci lahko zdravo porjavite, pri tem pa ne tvegate opeklin in dolgoročnih posledic za zdravje. Soncu se pokažite le zgodaj dopoldne ali pozno popoldne, pa boste kljub temu lahko ponosni na svojo zdravo pridobljeno barvo.

Brez vode nikamor Voda naj vas spremlja povsod, saj je poleti večja nevarnost, da dehidrirate. Pijte veliko in pogosto, ne pozabite pa tekočine ponuditi tudi svojim otrokom, ki med igro velikokrat pozabijo piti. Veliko tekočine boste v telo vnesli tudi, če si boste privoščili zajeten kos sočne lubenice.

Blagodejna nega po sončenju

Zvečer se po prihodu s plaže oprhajte z geli, ki vsebujejo negovalne sestavine. Te bodo kožo razvajale, ji vrnile vlago in jo pomirile. Po prhi telo namažite z vlažilnim in hranilnim mlekom, ki bo koži vrnilo izgubljeno energijo. Če vas je sonce kljub vsemu opeklo in vas zvečer zateguje ali srbi, je hitra rešitev maska iz navadnega jogurta. Z njim si namažite opečena mesta in rdečica bo čez noč izginila. Naslednje jutro si kožo namažite z mandljevim oljem, ki ji bo povrnilo maščobe. V naslednjih dneh pa spet k svoji prijateljici – senci. Še dober roman v roke in dopust bo popoln.