Ponedeljek, 7. 1. 2013, 8.29
9 let, 3 mesece
Nad afte na naraven način

Afte so posamične boleče svetle razjede okrogle ali ovalne oblike z rdečim robom. Nastanejo na ustni sluznici, najpogosteje na notranji strani ustnice, lica, na jeziku oziroma pod njem ali na dnu dlesni, redko na mehkem nebu. Nadležnih pikic pa nikoli ne bomo opazili na dlesni in na trdem nebu.
Izbruhnejo lahko kadarkoli ne glede na starost, spol, fizično ali psihično pripravljenost, a pri večini ljudi se prvič pojavijo med 10. in 20. letom starosti (med puberteto). Z njimi se tako lahko srečajo tudi že dveletni otroci. Afte niso nalezljive, so pa dedne.
Ko v ustih začutite pikice, se izogibajte slani, kisli, vroči in pikantni hrani, saj bo njihovo uživanje le okrepilo bolečino in še bolj razdražilo vneto sluznico. Enako velja za pretrdo in pregrobo hrano, saj lahko poškoduje razjedo. Previdnost ni odveč tudi med ščetkanjem zob, pri katerem morate uporabljati zobno pasto, ki ne vsebuje natrijevega lauril sulfata in drugih sestavin, ki dražijo tkivo ustne sluznice.
Najpogosteje se pojavljajo pri ljudeh z oslabljenim imunskim sistemom, ki so telesno preobremenjeni in pod stresom. Izjemno redko so znak slabokrvnosti.
Razjede običajno izginejo same od sebe brez posebnega zdravljenja v enem do štirih tednih. Za zmanjšanje bolečine in hitrejše zdravljenje uporabljamo lokalne anestetike ali antiseptike (oba ublažita bolečine predvsem v akutni fazi, ne skrajšata pa časa celjenja), 3-odstotni hidrogen ali sodo bikarbono. Pri močnejših vnetnih spremembah je primerna dodatna uporaba kortikosteroidnih pripravkov.
Če se vam afte razširijo v večjo razjedo, se pojavljajo zelo pogosto, ali če po 14 dneh ni izboljšanja, je priporočljivo obiskati zdravnika.