Ponedeljek, 24. 5. 2010, 12.59
8 let, 7 mesecev
Maščobe da, a ni vseeno, katere
Maščobe imajo v človekovi prehrani hranilno, energijsko in kulinarično vrednost. Vendar so za človekovo zdravje koristne le, če ne zavzemajo več kot 30 odstotkov energijske vrednosti obroka. Povprečna hrana Evropejcev obsega tudi do 45 odstotkov maščob v obroku, kar je zaskrbljujoče dejstvo.
Nasičene so slabše
Živalske maščobe vsebujejo večinoma nasičene maščobne kisline, ki so v prehrani najmanj zaželene, saj pospešujejo nastajanje in razvijanje bolezni moderne civilizacije. Enkrat nenasičene maščobne kisline so najbolj zaželene. V priporočenih količinah celo zmanjšujejo nevarnost obolenj srca in ožilja, poleg tega so zelo stabilne, kar pomeni, da jih lahko uporabljamo tudi za cvrtje hrane. Večkrat nenasičene maščobne kisline so za človeka prav tako pomembne. Telo jih dnevno potrebuje okoli 15 gramov. Potrebne so za razvoj in normalno delovanje organizma. Človeško telo jih ne more tvoriti, zato je glavni vir teh kislin rastlinsko olje. Zaradi izrednega pomena za zdravje ljudi so pred leti te kisline poimenovali vitamin F, danes pa jih zaradi visoke energetske vrednosti, ki ni primerljiva z drugimi vitamini, imenujemo esencialne (življenjsko pomembne) maščobne kisline.
Maščobe so rezerva energije
Maščobe v telesu služijo tudi kot rezerva energije. Hrana, ki jo zaužijemo v prevelikih količinah, se spremeni v maščobe, te pa se nalagajo v tkivu, zlasti podkožju. Če organizem svojih dnevnih potreb po energiji ne more več zadovoljevati z zaužito hrano, telo začne proces razkrajanja v tkivu naloženih maščob in se iz teh rezerv oskrbuje z energijo. Takrat začnemo hujšati.