Ponedeljek,
24. 5. 2010,
12.59

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 24. 5. 2010, 12.59

8 let, 7 mesecev

Maščobe da, a ni vseeno, katere

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Čeprav jih običajno pojemo preveč, so maščobe v naši prehrani nujno potrebne, še pomembnejša pa je njihova kakovost oziroma sestava maščobnih kislin.

Maščobe imajo v človekovi prehrani hranilno, energijsko in kulinarično vrednost. Vendar so za človekovo zdravje koristne le, če ne zavzemajo več kot 30 odstotkov energijske vrednosti obroka. Povprečna hrana Evropejcev obsega tudi do 45 odstotkov maščob v obroku, kar je zaskrbljujoče dejstvo. Različne maščobe Ni pomembna samo količina, temveč tudi kakovost maščob, natančneje sestava maščobnih kislin v maščobah. Maščobne kisline so življenjsko pomembne, saj povečujejo energijsko gostoto hrane, vplivajo na absorpcijo v maščobah topnih vitaminov (A, D, E, K), izboljšujejo okus hrane, povečajo njeno nasitno vrednost in so rezerve hrane v organizmu. Maščobe so sestavljene iz maščobnih kislin, ki jih v manjših količinah spremljajo še vitamini, fosfatidi, steroli in voski. Lastnosti maščob so odvisne predvsem od sestave maščobnih kislin v maščobah. Te razvrstimo v nasičene, enkrat nenasičene in večkrat nenasičene maščobne kisline.

Nasičene so slabše

Živalske maščobe vsebujejo večinoma nasičene maščobne kisline, ki so v prehrani najmanj zaželene, saj pospešujejo nastajanje in razvijanje bolezni moderne civilizacije. Enkrat nenasičene maščobne kisline so najbolj zaželene. V priporočenih količinah celo zmanjšujejo nevarnost obolenj srca in ožilja, poleg tega so zelo stabilne, kar pomeni, da jih lahko uporabljamo tudi za cvrtje hrane. Večkrat nenasičene maščobne kisline so za človeka prav tako pomembne. Telo jih dnevno potrebuje okoli 15 gramov. Potrebne so za razvoj in normalno delovanje organizma. Človeško telo jih ne more tvoriti, zato je glavni vir teh kislin rastlinsko olje. Zaradi izrednega pomena za zdravje ljudi so pred leti te kisline poimenovali vitamin F, danes pa jih zaradi visoke energetske vrednosti, ki ni primerljiva z drugimi vitamini, imenujemo esencialne (življenjsko pomembne) maščobne kisline.

Maščobe so rezerva energije

Maščobe v telesu služijo tudi kot rezerva energije. Hrana, ki jo zaužijemo v prevelikih količinah, se spremeni v maščobe, te pa se nalagajo v tkivu, zlasti podkožju. Če organizem svojih dnevnih potreb po energiji ne more več zadovoljevati z zaužito hrano, telo začne proces razkrajanja v tkivu naloženih maščob in se iz teh rezerv oskrbuje z energijo. Takrat začnemo hujšati.

Izberite svoje olje Olja so vir nasičenih maščobnih kislin, vendar lahko na tržišču najdemo veliko vrst olja, ki se med seboj razlikujejo po: - tem, iz katerih vrst oljnic so pridobljena (bučno, oljčno, sončnično olje, olje oljne ogrščice, sojino olje, olje koruznih kalčkov, sezamovo olje, arašidovo olje, olje makadamije, mandljevo olje ...), - postopkih pridobivanja (rafinirana olja, nerafinirana olja, hladno stiskana olja), - namenu uporabe: za cvrtje, za kuhanje, za pečenje, za hladno pripravo jedi, - sestavi maščobnih kislin, npr. olja z znakom Varuje zdravje, ki ga podeljuje Društvo za zdravje srca in ožilja. Takšna olja vsebujejo več kot 34 odstotkov enkrat nenasičenih maščobnih kislin, manj kot 33 odstotkov večkrat nenasičenih maščobnih kislin, manj kot 33 odstotkov nasičenih maščobnih kislin in manj kot en odstotek transmaščobnih kislin.