Torek,
17. 2. 2015,
19.51

Osveženo pred

7 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 17. 2. 2015, 19.51

7 let, 7 mesecev

Kaj bi morali vedeti za ohranitev ustnega zdravja?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Zobno gnilobo ali karies ima od 60 do 90 odstotkov šolskih otrok in velika večina odraslih po vsem svetu, hudo parodontalno bolezen pa približno od 15 do 20 odstotkov ljudi, starih od 35 do 44 let.

Kot še kažejo podatki Svetovne zdravstvene organizacije, v starosti od 65 do 74 let naravnih zob nima več kar okoli 30 odstotkov ljudi po vsem svetu.

In glavni vzroki poglavitnih bolezenskih sprememb v ustih so nakopičene bakterije, pojasni zobozdravnik Matjaž Golobič iz Centra zdravega nasmeha MG Dental, ki je imel včeraj zvečer predavanje na temo Kaj mora pacient izvedeti od zobozdravnika.

Katera vprašanja bi morali zastaviti zobozdravniku? Najpogostejši vzrok za obisk zobozdravnika sta zobna gniloba in parodontalna bolezen. Prvo po Golobičevih besedah povzročajo mikroorganizmi in poškodbe. Vzrok zanjo so bakterije v zobnih oblogah, ki s tvorjenjem kisline topijo sklenino oziroma jo demineralizirajo. In bakterijske obloge nastajajo z razmnoževanjem bakterij, ki se hranijo zlasti s sladkorji v naši hrani.

Paradontoza pa je kronično vnetje dlesni, ki jo ima, tako pravi Golobič, 98 odstotkov Slovenk in Slovencev. Pri manj kot polovici bo bolezen prešla v zmerno in napredovano fazo.

Zato je pomembno, kot poudari Golobič, da bolnik ob obisku zobozdravnika dobi odgovore na naslednja vprašanja: • Ali imam kakšno bolezen ali spremembo v ustih? • Je ta napredovala? • Kaj lahko naredi zobozdravnik? • Kaj lahko naredimo sami in ali je potreben obisk specialista?

Kot še pove Golobič, je za vzdrževanje ustnega zdravja treba zobozdravnika preventivno obiskati najmanj enkrat na leto, da ta opravi pregled in odkrije morebitne najpomembnejše bolezni, spremembe v čeljustni kosti in ustnih sluznicah.

Prav tako je po njegovih besedah za vzdrževanje ustnega zdravja pomemben zdrav slog življenja, torej zdrava prehrana, dovolj gibanja in osnovna higiena ust.

Svetovna zdravstvena organizacija kot glavne dejavnike tveganja bolezni in težav v ustih navaja:

• nezdravo prehrano, • uporabo tobaka, • škodljivo uživanje alkohola in • slabo ustno higieno.

Kako za osnovno ustno zdravje skrbimo Slovenci? Kot med drugim kaže raziskava Izzivi v izboljšanju vedenjskega sloga in zdravja, ki je bila narejena v okviru Nacionalnega inštituta za javno zdravje, Slovenke in Slovenci nismo najbolj skrbni pri ohranjanju ustnega zdravja. Leta 2012 zobozdravnika namreč ni obiskalo kar 33,3 odstotka odraslih oseb, od tega 38,2 odstotka moških in 28,2 odstotka žensk. Zobe pa si redno, vsaj dvakrat na dan, ščetka le 62,8 odstotka odraslih.