Četrtek,
7. 4. 2011,
15.39

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 7. 4. 2011, 15.39

8 let, 7 mesecev

Hladen tuš za zdravje in vitalnost

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Uživate v tuširanju z vročo vodo? In ne razumete ljudi, ki stiskajo zobe pod tušem z mrzlo vodo? No, slednji vsaj naredijo nekaj za svoje zdravje.

Tuširanje z vročo vodo, ki doseže tudi 43 stopinj, ni najbolj zdravo za vašo kožo. Dermatologi opozarjajo, da z vročo vodo odstranimo lipide v zaščitni plasti kože in medtem ko vi uživate, vroča voda z vaše kože odplavlja pomembne minerale in beljakovine, ki sicer tvorijo naravno zaščito kože pred vdorom glivic, virusov in bakterij. Dermatologi tako menijo, da je za vsakodnevno higieno dovolj le mrzla voda in milo in še to na tistih delih telesa, kjer se potimo. Če že ne prenesete mrzle vode, skrajšajte vsaj čas tuširanja na največ tri minute dnevno in temperatura vode naj ne preseže 35 stopinj. Še bolje pa je, da se tuširate izmenično s toplo in mrzlo vodo. S curkom mrzle vode boste telo presenetili in na ta način dosegli boljšo prekrvavitev.

Pomembna temperatura vode po treningu

V eni od raziskav so potrdili, da če si po napornem treningu privoščimo kopel, naj bo to kopel v mrzli vodi, saj bo naše okrevanje hitrejše.

V raziskavi je sodelovalo 12 kolesarjev, ki so imeli za sabo devet ciklusov po pet dni napornega treninga, med posameznimi ciklusi pa so imeli devet dni počitka. Kolesarji so se vsakič odločili za enega izmed naslednjih načinov okrevanja po treningih: 14 minut plavanja v bazenu v vodi, ki je imela le 14 stopinj, 14 minut plavanja v bazenu, kjer je bila voda segreta na 36 stopinj, izmenično kopanje v mrzli in topli vodi, ki je tudi trajalo 14 minut, ter počitek brez tuširanja ali kopanja.

Rezultati raziskave so pokazali, da so športniki, ki so plavali v mrzli vodi, in tisti, ki so se kopali izmenično v mrzli in topli vodi, dosegli boljše rezultate na treningu od preostalih dveh skupin. Mrzla voda je "prispevala" k boljšim rezultatom pri kolesarskem šprintu (od 0,5 do 2,2 odstotka), kopanje izmenično v mrzli in topli vodi pa je vplivalo na boljše rezultate kolesarjev pri šprintu za 0,1 do 1,0 odstotka. Športniki, ki so se za sprostitev namakali v vroči vodi, so imeli slabše rezultate za 3,7 odstotka, tisti pa, ki so počivali "na suhem", pa so bili slabši za 3,4 odstotka.

Z raziskavo so dokazali, da mišice hitreje okrevajo, če si po treningu privoščimo kopel ali tuširanje z mrzlo vodo in posledično so tudi športni dosežki boljši.

Prava temperatura za razširjene vene Imate težave z razširjenimi venami? Potem verjetno že veste, da se morate izogibati vsemu, kar je vroče – vroči kopeli, obisku savne in predolgemu sončenju. Nogam najbolj prija polivanje z mrzlo vodo od gležnjev proti kolenom ali tuširanje izmenično z mrzlo (od 10 do 16 stopinj) in toplo vodo (do 38 stopinj). Tuširanje naj se vedno zaključi z mrzlo vodo.

Glede na to, da prihajajo vroči dnevi, bomo vsaj v poletnih mesecih brez stiskanja zob privoščili telesu zdravilen hladen tuš!