Sreda, 22. 6. 2011, 8.17
8 let, 7 mesecev
Borovnice - hrana za zdravje in možgane
V majhnih jagodah borovnic se skriva velikanska moč, saj vsebujejo veliko hranilnih snovi ter toliko antioksidantov, kolikor jih vsebuje petkratna količina korenja, jabolk, brokolija ali bučk. Magična moč borovnic se skriva predvsem v antocianinu, ki borovnicam daje tudi značilno modro vijoličasto barvo. Bolj ko je borovnica temna, več antocianina vsebuje. Največ jih najdemo v povrhnjici jagod, zato je borovnice najbolje uživati sveže in cele, s povrhnjico vred. Poleg možganskih spodbujevalcev antocianinov pa ta sadež vsebuje še en pomemben antioksidant, elagično kislino, ki v metabolizmu ovira nastajanje tistih reakcij, ki povzročajo raka. Tako imajo ljudje, ki uživajo borovnice, trikrat manj možnosti za nastanek raka kot tisti, ki jih ne jedo.
Jagode oziroma borovnice nimajo vonja, sveže so kiselkasto sladkega okusa, posušene pa nekoliko trpke. Pri nakupu borovnic bodite pozorni na njihov videz, saj morajo biti plodovi suhi, čvrsti in lepo obarvani. Pred nakupom jih rahlo pretresite, saj so, če so nekoliko zlepljene, po vsej verjetnosti že nekoliko plesnive. Borovnice lahko uživamo sveže ali suhe, odlične so v boju proti driski in zaprtju, lahko pa jih tudi zmrznemo ali pa jih skupaj s sladkorjem namočimo v žganje in postavimo na sonce – borovničev liker.
Hvaležna pa jim bo tudi naša koža, saj jo ohranjajo zdravo in upočasnjujejo njeno staranje oziroma nastajanje gub in starostnih kolobarjev okoli oči. Ščitijo jo tudi pred negativnimi vplivi UV-žarkov.
Hranilne sestavine
Borovnice vsebujejo veliko rudnin, med katerimi prevladujejo, železo, selen, cink, kalcij, kalij, mangan in magnezij. Med vitamini so v največjih količinah prisotni vitamini B-kompleksa (riboflavin in niacin) in vitamin C, A in E. Bogate pa so tudi s folno kislino, ki je pomembna za rast in tvorbo krvi, obenem pa pomaga pri nemotenem delovanju možganov in živčevja.
Njihovi pozitivni učinki na naše zdravje so znanstveno dokazani, kar potrjuje tudi več kot 180 različnih farmacevtskih izdelkov z izvlečki borovnic po vsem svetu, ki se uporabljajo za lajšanje in zdravljenje različnih težav.
Poleg gozdnih borovnic poznamo tudi ameriške, katerih jagode so nekoliko večje in manj izrazitega okusa, arome in barve. Gojene borovnice naj bi po raziskavah celo prekosile gozdne, saj vsebujejo več zdravilnih učinkov, vitaminov in mineralov.