Sobota,
31. 3. 2012,
9.27

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 31. 3. 2012, 9.27

9 let, 2 meseca

TOP 10 sociopatov pop kulture

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Kdo so najbolj zanimivi antijunaki?

Pop kultura, filmi, televizija, knjige in celo glasba so prežeti s takšnimi ali drugačnimi težavnimi fikcijskimi antijunaki, katerih početje opazovalec izjemno težko razume. Kljub svoji "zlobi" pa so ti liki ključni za zaplete in obstoj enih od najbolj popularnih del – le kakšen bi bil svet brez Hannibala Lecterja in ameriškega psiha Patricka Batemana? Na spodnjem seznamu smo zbrali nekaj najbolj kultnih zlobnežev, psihopatov in sociopatov, ki jih pozna današnja pop kultura. Ob tem je treba še omeniti, da tu ne gre za strokovne definicije sociopatije in psihopatije in da sta izraza zapisana le v obči namen. V resnici gre namreč za izraza, ki nosita različen pomen. Na grobo gre pri prvem za osebnostno motnjo, na katero so pri posamezniku vplivali predvsem negativni družbeni dejavniki, pri drugem pa za motnjo genetskega oziroma fizičnega vzroka.

10. Jack Torrance

Sprva popolnoma miren mož, oče in pisatelj se skupaj z družino preseli v ogromen, čez zimo zapuščen hotel v gorah, v katerih pa se dogajajo nenavadne, nadnaravne stvari. Torrancea podzavestno spravijo ob pamet, zaradi česar želi umoriti svojo ženo in sina. V romanu Stephena Kinga je bil osrednji lik sicer prikazan veliko bolj omiljeno in manj brutalno kot v Kubrickovem filmu Izžarevanje iz leta 1980.

9. Frank Booth

Osrednji antagonist Lyncheve mojstrovine Modri žamet, ki ga je utelesil Dennis Hopper, je predstavljen kot zapleten sociopat, ki ga je zaznamovalo izjemno težavno otroštvo. Kot nasilnemu sadistu mu teknejo mučenje in posilstva, hkrati pa je tudi ena glavnih figur kriminalnega podzemlja svojega domačega mesta.

8. Alex

Junak Burgessovega romana in Kubrickovega filma je karizmatičen, inteligenten, premeten mladenič s prefinjenim okusom za glasbo, v katerem pa se več kot očitno skrivajo tudi lastnosti oportunističnega sociopata. Njihova posledica je pohod brutalnih kriminalnih dejanj, pri katerih mu pomagajo tudi malce manj inteligentni prijatelji. Kljub zapletom, ki pritegnejo, se zdi, da je glavni namen junaka in celotnega filma oziroma romana vprašanje etike in morale oziroma tega, kam lahko pripeljejo različna zdravljenja človeške psihe.

7. Norman Bates

Leta 1960 je pod Hitchcockovo režisersko taktirko nastal antijunak Norman Bates, čigar življenje je, kot je za serijske morilce značilno, s čustveno zlorabo zaznamovala njegova mati, ki mu je pridigala, da je kakršnakoli spolna dejavnost grešna in da so vse ženske razen nje pocestnice. Kultni film z "zlobnežem", katerega lik je navdihnil resnični serijski morilec Ed Gein.

6. Hannibal Lecter

O briljantnem psihiatru in ljudožerskem serijskem morilcu Lecterju ni treba izgubljati besed. Gre namreč za enega najbolj znanih izmišljenih serijskih morilcev, ki ga zaznamujeta inteligenca in zvitost, zaradi katere je zmožen pretentati marsikoga – nečesa podobnega so nemalokrat zmožni tudi pravi serijski morilci. V filmu Ko jagenjčki obmolknejo in njegovih nadaljevanjih se je vanj "reinkarniral" Anthony Hopkins.

5. John Doe

V Fincherjevemu trilerju Sedem se glavna junaka, ki ju upodabljata Brad Pitt in Morgan Freeman, podata na lov za nenavadnim in neusmiljenim serijskim morilcem, ki za svoj modus operandi uporablja sedem smrtnih grehov. Vloga sicer na videz precej stoičnega Johna Doeja je bila skorajda pisana na kožo Kevina Spaceyja, ki vedno izvrstno utelesi ljudi s takšnimi ali drugačnimi osebnimi težavami.

4. Mr. Blonde

V svojem režijskem prvencu, danes kultnem filmu Stekli psi je Quentin Tarantino ustvaril skupinico nenavadnih posameznikov, ki se, ne da bi se poznali, podajo v rop. Ta ne poteka tako, kot bi moral, zato se znajdejo v neprijetnem položaju, ko so na preizkušnji njihovi živci in zaupanje. Za najhladnejšega, a hkrati najbolj neusmiljenega, ki pri mučenju preostalih nima zadržkov, se izkaže Mr. Blonde, ki ga je izvrstno utelesil Michael Madsen.

3. Joker

Medtem ko je zlobnega junaka konec osemdesetih briljantno upodobil že Jack Nicholson, mu je nekaj izjemnega v Nolanovem Vitezu teme vdihnil umrli Heath Ledger. Superzlobnež je zakrivil mnogo tegob Batmanovega življenja, poleg neobstoja kakršnegakoli občutka krivde ali empatije pa ga zaznamujejo tudi čudaški smisel za humor, nenavadne zgodbice in želja po množičnem ubijanju.

2. Peter in Paul

V psihološkem trilerju v režiji Michaela Hanekeja Funny Games se Peter (Brady Corbert) in Paul (Michael Paul) brutalno izživljata nad nič hudega slutečimi družinami med njihovim počitnikovanjem. Do njih pristopita vljudno in prijazno, postopoma pa jih začneta mučiti z neusmiljeni psihološkimi igricami, ki se končajo s smrtjo. Nato se mirno podata naprej …

1. Patrick Bateman

Lik serijskega morilca si je konec osemdesetih zamislil pisatelj Bret Easton Ellis, leta pozneje pa ga je na platnu upodobil Christian Bale. V želji, da bi se čim bolje vključil v vrh družbene elite, je vse, kar je Patricku Batemanu pomembno, to, da ima odlično službo, nadpovprečno plačo, obenem pa še vedno dovolj prostega časa, da lahko skrbi za svoje brezhibno telo, nakupuje, hodi na zmenke in se zabava v najboljših klubih. Kljub svojemu na videz popolnemu newyorškemu življenju pa Bateman skriva temačno skrivnost. Z različnimi pripomočki brez kančka slabe vesti na najbolj sadistične načine jemlje življenja nič hudega slutečim brezdomcem in ljubimkam, z mesom njihovih izmaličenih trupel hrani podgane ali pa jih pusti gniti v omarah stanovanja. Svoje mesto na lestvici si zasluži za to, ker na svoj način zrcali stanje zahodne postmoderne družbe in njenega posameznika.