Četrtek,
3. 11. 2011,
15.58

Osveženo pred

9 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 3. 11. 2011, 15.58

9 let, 5 mesecev

TOP 10 glasbenih dokumentarcev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Razširite si obzorja z dokumentarnimi filmi o legendarnih glasbenikih in nepozabnih trenutkih glasbene zgodovine.

Glasbeni zanesenjaki si lahko hladne zimske večere popestrite z ogledom enega od številnih glasbenih dokumentarnih filmov. Izbirate lahko med izdelki s klasično naracijo ali filmi, ki so netipičen kolaž spontanih posnetkov.

1. When You're Strange: The Doors

Dokumentarec, narejen pred dvema letoma, je barvit kolaž arhivskih posnetkov zasedbe The Doors. Brez kakršnegakoli pričanja iz današnjega časa in s pomočjo naracije Johnnyja Deppa je režiserju Tomu DiCillu uspelo povedati zgodbo, ki gledalca odpelje nazaj v šestdeseta leta.

2. The Devil and Daniel Johnston

Dokumentarec je primeren za vsakogar – tudi če se vam v tem trenutku niti sanja ne, kdo Daniel Johnston sploh je. Gre namreč za zgodbo o fantu z manično depresijo, ki si je s svojimi skorajda otroškimi risbicami in doma posnetimi kasetami v osemdesetih ustvaril kultno poslušalstvo. Spoštovali so ga tako Sonic Youth kot Beck, Wilco in Pearl Jam, njegov velik oboževalec pa je bil Kurt Cobain.

3. All Tomorrow's Parties

Ljubitelji poletnih glasbenih festivalov si morate nujno ogledati dokumentarec o edinstvenem angleškem festivalu All Tomorrow's Parties. Dokumentarni film je neobičajen kalejdoskopski prikaz tamkajšnjega dogajanja – kolaž je sestavljen iz številnih amaterskih posnetkov, narejenih s kamerami in celo mobiteli, ki so jih prispevali obiskovalci. Gledalec je lahko na ta način priča tamkajšnjemu dogajanju, hkrati pa lahko spremlja tudi dele koncertov zasedb, ki so takrat nastopale – med drugim tudi zgoraj omenjenega Daniela Johnstona.

4. Heavy Metal in Bagdad

Dokumentarec je bil posnet leta 2008 in je odlična, na trenutke srce parajoča zgodba o heavy metal bendu v Bagdadu, ki želi kljub tamkajšnjemu splošnemu neodobravanju tovrstne glasbe in težkim vojnim razmeram pod strogim režimom preživeti in imeti vsaj peščico oboževalcev. Odličen preplet prikazov osebnega doživetja in brutalnih razmer, v katerih mora bend živeti.

5. Gimme Shelter

Dokumentarec, izdan leta 1970, pripoveduje zgodbo o zadnjih tednih ameriške turneje britanske zasedbe The Rolling Stones. Snemanje filma je sovpadlo z nepozabno tragedijo, ki se je pripetila na kalifornijskem Altamont Speedway Free Festivalu, ko so člani motoristične tolpe Hells Angels, ki so imeli vlogo varnostnikov, do smrti zabodli osemnajstletnega obiskovalca. Trem režiserjem filma je uspelo, da dogodka niso predstavili preveč senzacionalno, hkrati pa so ujeli mnogo barvitih trenutkov takratnega obdobja legendarne zasedbe.

6. 1991: The Year That Punk Broke

Gre za edinstven dokumentarec, ki na evropski turneji pred dvajsetimi leti spremlja Nirvano in Sonic Youth. V filmu je poleg koncertov teh skupin mogoče videti tudi nastope Dinosaur Jr., Babes in Toyland, The Ramones in Gumball. Neprecenljivi so tudi trenutki, ko člani skupin Nirvana in Sonic Youth na najbolj čudne načine izživljajo svojo mladostniško energijo.

7. Anvil! The Story of Anvil

Na začetku se zdi, kot da gre za potegavščino, po nekaj minutah gledanja pa je jasno, da film pripoveduje navdihujočo zgodbo o metal bendu, ki je kljub ogromnim preprekam in dolgemu zimskemu spanju preživel trideset let. V zgodbi se pojavijo tudi metalski veljaki zasedb Metallica, Anthrax in Motörhead, ki se z navdušenjem spominjajo zlatih let zasedbe Anvil.

8. It Might Get Loud

Režiser Davis Guggenheim v svojem dokumentarcu iz leta 2009 preplete zgodbe treh legendarnih kitaristov: Jimmyja Pagea (Led Zeppelin), Edgea (U2) in Jacka Whita (The Dead Weather). Rezultat je zgodba, ki v svojem jedru slavi razsežnosti električne kitare. V filmu so prisotni tudi simpatični trenutki, kot je, recimo, tisti, v katerem Edge in White z otroškim navdušenjem opazujeta Pagea, ki jima pokaže, kako zaigrati kitarski riff iz pesmi Whole Lotta Love.

9. The Flaming Lips: The Fearless Freaks

Dokumentarec pripoveduje zgodbo članov benda, ki se začne z njihovim bojem v domačem mestu Oklahoma, potuje skozi alt rock fazo v začetku devetdesetih in se konča pri njihovih vrhunskih izdelkih – albumih The Soft Bulletin in Yoshimi Battles the Pink Robots.

10. This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap pravzaprav ni dokumentarec, temveč film vrste "mocumentary", v katerem je želel režiser Rob Reiner leta 1984 skozi zgodbo namišljenega heavy metal benda prikazati podivjano obnašanje in pretenciozno držo takratnih hard rock zasedb. Hkrati se je obregnil tudi ob nepogrešljivi element takratnih rokerskih dokumentarnih filmov – ob nagnjenost k pretiranemu čaščenju glasbenikov.