Ponedeljek, 21. 11. 2011, 9.16
9 let, 2 meseca
TOP 10 filmov na Liffu po izboru občinstva
10. Terri – 4,22 točke
Ameriški film, delo režiserja Azazela Jacoba, so predvajali v sekciji Panorama svetovnega filma. Terri iz naslova filma je debeli otrok v majhnem mestu, ki ga starši zgodaj zapustijo, zaradi svoje drugačnosti pa tudi v šoli nima dosti prijateljev. Zanj se zavzame pomočnik ravnatelja, s pomočjo katerega se Terri spoprijatelji še z dvema osamljenima šolarjema. Zgodba o prijateljstvu med izobčenci v nerazumevajočem svetu srednje šole.
9. Michael – 4,25 točke
Tudi film Michael, prvenec avstrijskega režiserja Markusa Schleinzeja, si je bilo na Liffu mogoče ogledati v sekciji Panorama svetovnega filma. Zgodba je aktualna in srhljiva pripoved o petih mesecih skupnega življenja desetletnega Wolfganga in 35-letnega Michaela. Ta se po dolgem dnevu v službi vrne domov, pripravi večerjo in odpre vrata kleti, iz katere se počasi prikaže Wolfgang. Zgodba o človeški izprijenosti v svoji najstrašnejši obliki.
8. Zgodbe, ki se jih spominjamo – 4,26 točke
Brazilski film Zgodbe, ki se jih spominjamo je občinstvo očaral z magičnim realizmom portretiranja pozabljenega kraja, v katerega prispe fotografinja Rita in razburka vsakdanje rutine vaščanov. Film je prvenec režiserke Julie Mure.
7. Strella – 4,38 točke
Film Strella, ki so ga prikazali v izboru celovečercev Mladega grškega filma, je postmoderna tragedija o nenavadnem ljubezenskem razmerju med Yorgosom, ki se po štirinajstih letih zaporne kazni zaradi umora vrne na prostost, in transseksualno prostitutko Strello. Gre za tretji film Panosa H. Koutre, ki so ga posneli leta 2009.
6. Črni kruh – 4,4 točke
Španski film režiserja Agustija Villaronga je bil prikazan v sekciji Kralji in kraljice. Zgodba se dogaja v času tik po koncu španske državljanske vojne, ko je desetletni Andreu priča umoru sina in njegovega očeta. Storilec ima zakrinkan obraz, zato ga desetletnik ni prepoznal, a mučno izkušnjo dodatno zaznamuje še obtožba Andreujevega očeta. Ta zločina ni storil, temveč gre le za maščevanje fašistov. Oče je primoran oditi v tujino, Andreu pa odrašča pri sorodnikih, a nikoli ne opusti iskanja pravega storilca zločina.
5. Karate-Robo Zaborgar – 4,48 točke
Film iz sekcije Ekstravaganca, Karate-Robo Zaborgar, ki temelji na priljubljeni japonski televizijski seriji iz leta 1974, je prepričal občinstvo ljubljanskega filmskega festivala. Režiser Naboru Iguči je posnel retro znanstveno fantastiko, ki temelji na trapastih posebnih učinkih, skozi katere vihra junak na dirkalnem motorju, ki se lahko spremeni v različne oblike.
4. Naj živi Riva – 4,49 točke
Čeprav je bila sekcija Ekstravaganca letos precej osiromašena, sta se med najboljših deset po izboru občinstva prebila kar dva filma, prikazana v njej. Film Naj živi Riva je poseben že zato, ker so ga posneli v Kongu, kar je na Liffu precejšnja redkost. Režiser Djo Munga se je s svojim prvencem, nekakšnim afriškim noir filmom, spustil v podzemlje, kriminalne družbe ter bitko za oblast in nafto.
3. Policija – 4,49 točke
Francoski film Policija vsekakor ni lahek, saj prikazuje pritiske, s katerimi se vsakodnevno srečujejo policisti v pariški enoti za zaščito otrok. Režiserka Maiwenn Le Besc v filmu kot fotografinja spremlja primere, obsodbe in zasliševanja, pa tudi medosebne odnose med policisti. Psihološki policijski triler je v Cannesu prejel nagrado žirije.
2. Brez očeta – 4,49 točke
Avstrijski film iz sekcije Perspektive je prvenec režiserke Marie Kreutzer. Gre za zgodbo o nenavadni družini, o Hansu, ki je bil nekoč nekakšen poglavar velike alternativne stanovanjske skupnosti na podeželju in si po smrti želi še enkrat videti svoje otroke, rojene iz zvez z različnimi članicami njegove hipijevske komune. A vrnitev odpre marsikatero bolečo rano.
1. Onstran – 4,67 točke
Občinstvu se je najbolj od vseh priljubil film Onstran, prvenec režiserke Pernille August, ki se je pred tem sicer bolj posvečala igranju. Zgodba govori o 34-letni Leeni, ki na predbožično jutro prejme klic iz bolnišnice v njenem rojstnem kraju, saj njena mati umira. Leena se zato prvič, odkar je odrasla, vrne k materi in se hkrati sooči s svojo preteklostjo. V glavni vlogi igra tudi slovenskim gledalcem dobro znana Noomi Rapace, "dekle z zmajskim tatujem".