Ponedeljek,
20. 8. 2012,
13.02

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 20. 8. 2012, 13.02

9 let, 2 meseca

Top 10 erotičnih zgodb, ki so pretresle družbo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Ob slovenskem prevodu ta hip najbolj vroče erotične zgodbe Petdeset odtenkov sive E. L. James je prav, da se spomnimo erotičnih romanov, ki so v preteklosti pretresli družbo.

1. Vladimir Nabokov: Lolita

Tudi po skoraj šestdesetih letih, odkar je bil napisan roman Lolita, še vedno velja za vsaj malo šokantnega, saj prikazuje razmerje profesorja srednjih let in dvanajstletnice. Klasika seksualne obsedenosti.

2. Henry Miller: Rakov povratnik

Napisana leta 1931, izdana v Parizu, je bila ta knjiga v ZDA trideset let prepovedana. Opisovanje pripovedovalčevih seksualnih podvigov v boemskem Parizu je navdihnilo mnogo pisateljev, tudi Georgea Orwella in Normana Mailerja. Ko so jo končno natisnili v ZDA, je takoj postala klasika 20. stoletja.

3. D. H. Lawrence: Ljubimec Lady Chatterley

Aristokratkinja, ki si zakonsko življenje popestri s skrbnikom moževe posesti, je bila natisnjena v Italiji in Franciji v 20. letih 20. stoletja. Prepovedana je bila tako v ZDA kot v Veliki Britaniji. Ko so jo v Britaniji končno natisnili leta 1960, so celotno naklado prodali v enem dnevu.

4. John Cleland: Fanny Hill

V 18. stoletju je bila najbolj žgečkljiva knjiga Fanny Hill, pripoved o razposajenem dekletu s podeželja, ki se preda radostim Londona. Knjiga je bila natisnjena ilegalno, avtorja pa so aretirali. Med drugim so ga krivili tudi za dva potresa, ki naj bi nastala zaradi njegove izprijenosti. Toda knjiga je bila na sodišču kot obscena tudi leta 1963. Kje drugje kot v državi Massachusetts v ZDA, kjer so jo skušali – neuspešno – prepovedati.

5. Markiz de Sade: Juliette in Justine Pisanje Markiza de Sada je pravzaprav bolj filozofija kot pornografija, čeprav so njegovi opisi sadističnih scen verjetno v vsej zgodovini najbolj eksplicitni. Zaradi svojega življenjskega sloga, podobnega opisom v knjigah, je v zaporu preživel 32 let svojega življenja. Zato sta tudi zgodbi o sestrah Juliette in Justin nastali v zaporu. Ni potrebno posebej poudarjati, da njegove literature svet še vedno ne sprejema z najbolj odprtimi rokami.

6. Pauline Réage (Anne Desclos): Zgodba o O

Partner pisateljice Anne Desclos je izjavil, da ženska ne more napisati knjige, kot jih je pisal Marquis de Sade. Užaljena Anne je zato napisala zgodbo o fotografinji, ki uživa v mazohističnih odnosih. Leta 1954 jo je objavila pod psevdonimom in naslednje leto prejela književno nagrado. To je pritegnilo cenzorje, ki so knjigo takoj prepovedali v nekaj državah zaradi eksplicitnih opisov sadomazohističnega seksa.

7. Erica Jong: Strah pred letenjem

Leta 1973 napisani roman Erice Jong sicer ni bil prepovedan, a je pomemben zato, ker je žensko seksualnost postavil v popolnoma nov položaj, recimo da jo je emancipiral. Junakinja Isadora, pesnica, svoje seksualne fantazije uresničuje z ljubimcem, ne pa z možem. Očitno so ženske to želele, saj so knjigo prodali v skoraj 20 milijonih izvodov.

8. Guillaume Apollinaire: Enajst tisoč batin

Francoski pesnik Guillaume Apollinaire je v erotični noveli Enajst tisoč batin opisal prav vse: njegov princ Vibescu Mony preizkusi vse od sadizma do homoseksualnosti, pedofilije in gerontofilije, celo vampirski seks, in to daleč pred sodobnimi vampirskimi sagami. Novela je navdihnila sodobnike od Picassa do Louisa Aragona, a je v nekaterih državah še vedno prepovedana. Turški založnik knjige se je recimo še leta 2010 zatekel na evropsko sodišče za človekove pravice, ko so mu turški cenzorji zaplenili in uničili celotno naklado. Sodnik je odločil, da knjiga sodi v evropsko literarno zapuščino in da ni obscena.

9. Giovanni Boccaccio: Dekameron

Dekameron je bil dolga stoletja na seznamu nezaželenih knjig cerkvenih oblasti. Toda ali je res mogoče, da leta 1353 napisana knjiga o dogodivščinah menihov in zapeljivih nunah še vedno velja za pohujšljivo? Da, skoraj. V ZDA so jo na sodišču hoteli prepovedati leta 1954.

10. Emmanuelle Arsan: Emmanuelle

Še ena klasika, ki slavi žensko seksualnost, čeprav jo je filmska industrija sprevrgla v najbolj slaven erotičen lik vseh časov, divo mokrih sanj generacije fantičev. Emmanuelle je bila natisnjena leta 1967 v Franciji in prikazuje junakinjo, ki uresničuje svoje seksualne fantazije s serijo anonimnih ljubimcev, ljubimk in občasno celo z možem. Knjiga je postala uspešnica, a kot rečeno, jo je v nesmrtno spremenila serija erotičnih filmov s Sylvio Kristel v glavni vlogi.