Četrtek,
12. 1. 2012,
21.05

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 12. 1. 2012, 21.05

9 let, 2 meseca

TOP 10 animiranih videospotov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Oglejte si nekaj najbolj navdušujočih animiranih videospotov, s katerimi so glasbeniki svojim skladbam dali piko na i.

Leta 1985, štiri leta po nastanku programa MTV, je britanska rock zasedba Dire Straits posnela delno animirani video za skladbo Money For Nothing, ki je s tem prevzel pionirsko vlogo v računalniški animaciji. Danes, dobrega četrt stoletja pozneje, nas splet in televizija obdajata z vrsto animiranih videospotov, narejenih z različnimi tehnikami, vsem pa je skupno to, da nas popeljejo v drugačen svet, pa naj bo to svet risanih junakov, čudaških skulptur ali legokock. Spodaj si lahko ogledate naš izbor najzanimivejših.

10. A-ha – Take On Me

Čeprav je to skorajda kliše, je na tovrstno lestvico preprosto treba uvrstiti tudi klasiko animiranih videospotov – video iz sredine osemdesetih Take on Me. Spot je režiral Steve Barron, zaznamuje pa ga predvsem preprosta, a realistična animacija s svinčnikom, ki pripoveduje romantično, fantazijsko zgodbo. Leta 1986 je ta video na MTV-nagradah prejel nagrade v kar šestih kategorijah.

9. Björk – I Miss You

V videospotu I Miss You se je islandska pevka sredi devetdesetih podala na dogodivščino med najrazličnejšimi, bizarnimi risanimi junaki. Videospot je režiral in animiral John Kricfalusi, sicer ustvarjalec risane serije Ren & Stimpy, ki jo je pevka že od nekdaj občudovala.

8. Radiohead – Paranoid Android

Potem ko je v zaklenjeni sobi dvanajst ur strmel skozi okno in poslušal pesem Paranoid Android, je švedski ustvarjalec Magnus Carlsson narisal bizarni videospot, v katerem se protagonist Robin (ki je hkrati tudi glavni lik njegove risanje serije, nad katero so Radiohead navdušeni) s svojim prijateljem Benjaminom poda v svet najrazličnejših čudakov in neverjetnih dogodivščin. Video zaznamuje preprosta animacija z jasnimi linijami in živimi barvami.

7. Traffic Religion – Woman

Slovenska zasedba je še v času oddaje Videospotnice posnela simpatičen, a malce otožen videospot o fantu, ki z navdušenjem zaliva svojo mesojedo rastlino. Zdi se, da gre za spot, ki s simboliko pripoveduje zgodbo o mladeniču, ki vztrajno neguje svojo ljubezen, medtem pa se spopada s takšnimi in drugačnimi težavami. Ko se te zazdijo nepremostljive, hoče svojo ljubezen pokončati, s tem pa pokonča tudi sebe.

6. Fujiya & Miyagi – Ankle Injuries

Britanska zasedba je videospot za pesem s svojega albuma Transparent Things naredila s sestavljanjem ogromnega števila raznobarvnih igralnih kock. Preprosta ideja, a zamudno, zapleteno delo. Vrhunsko.

5. Blur – Coffee & TV

Čeprav je le deloma animiran, je skorajda nemogoče izpustiti videospot, ki ga je britanska pop zasedba izdala leta 1999. Ta pripoveduje zgodbo o simpatičnem tetrapaku mleka, ki se odpravi na lov za pogrešanim članom družine. Na poti se srečuje z ovirami, tudi z ljubeznijo, ki se konča tako, da dekle – tetrapak z jagodno vsebino – pohodi mimoidoči. Na koncu protagonist izgubljenca, sicer kitarista zasedbe, odkrije, se vrne domov in spije njegovo vsebino, s tem pa ga tudi ubije. Ker je izpolnil svoje poslanstvo, tetrapaku zrastejo krila in lahko poleti v nebesa. Dogodivščina nenavadnega junaka je prejela več nagrad.

4. The White Stripes – Fell in Love with a Girl

Dvojec The White Stripes je ljubitelje legokock leta 2002 navdušil z videom v režiji Michaela Gondryja. Ta je s tehniko stop motion dvojec upodobil s pomočjo zlaganja legokock. Britanska glasbena revija NME je video imenovala za najboljši glasbeni videospot desetletja. Rock'n'roll legokocke!

3. Siddharta – Platina

Siddharta je glasbena zasedba, ki si je že v ranih začetkih prizadevala za dovršenost svoje vizualne podobe, z leti pa jo je samo še stopnjevala. Ko je leta 2002 izdala ploščo remiksov svojih skladb, je remiks pesmi Platina ob pomoči Luke Lorencija, Oskarja Moharja in Janeza Strucina pospremila tudi z izvrstnim videospotom. Zanj je prejela viktorja, letos pa ga je zavod Aipa imenoval tudi za slovenski videospot desetletja.

2. Unkle – Eye For an Eye

Videospot za pesem s plošče iz leta 2003 Never, Never, Land pripoveduje grozljivo zgodbo o mirnem življenju miroljubnih majhnih bitij, ki se po nenavadnem zaporedju dogodkov spremenijo v črne, grozeče pošasti "žuželkastega" videza. Čudovita animacija z zgodbo, od katere je nemogoče odtrgati oči, je na mednarodnem filmskem festivalu v Edinburgu prejela tudi nagrado.

1. Tool – Sober

Zasedba je s svojimi ustvarjalnimi sodelavci nedvomno mojstrica animiranih temačnih, grozljivih, celo malce zlobnih videospotov. Video za pesem Sober je prvi v vrsti spotov, ki jih je naredila v tehniki stop motion. Kot so nekoč povedali člani benda, se v svojih videospotih ne želijo pojavljati, ker naj bi s tem odvrnili gledalčevo pozornost od glasbe. Nad videospotom iz leta 1993 je bila navdušena glasbena revija Rolling Stone, Billboard pa ga je izbral za najboljši video leta novih izvajalcev. Kljub pohvalam je bil video deležen tudi kritik – nekateri so menili, da gre za kopijo del animatorjev Brothers Quay. Kopija ali ne, na tej lestvici si spot zasluži prvo mesto.