Četrtek, 27. 3. 2008, 8.48
8 let, 7 mesecev
ZDUS razglasilo nagrajence ob svetovnem dnevu gledališča
Nagrado za življenjsko delo letos prejme igralec Sandi Pavlin, priznanje za igralske dosežke v letu 2007 igralca Helena Peršuh in Uroš Fürst, Mateja Dermelj pa priznanje za dosežke na področju lektorstva.
Komisija za nagrade ZDUS, ki ji je predsedoval Alojz Svete, člana sta bila Tea Rogelj in Edi Majaron, je priznanje za življenjsko delo, poimenovano "Marija Vera", dodelila dramskemu igralcu Sandiju Pavlinu, upokojenemu članu Slovenskega mladinskega gledališča iz Ljubljane. Njegov igralski opus je po oceni komisije zelo obsežen. Slovenskemu mladinskemu gledališču je ostal zvest že od šestdesetih let, ko je ustvaril vrsto žlahtnih vlog, ki so se zapisale v zgodovino gledališča in otroške duše.
Pokazal vrhunsko obvladovanje širokega razpona igralskih tehnik
V naslednjih dveh desetletjih je z vlogami v predstavah, kot so Jovanovićeve Žrtve mode bum bum, Ajshilovi Peržani, Missa in a minor, Romeo in Julija, Alica v čudežni deželi, Atlantida, Balkon, Dramski observatorij Zenit, Resničnost, Noč gostov, pomagal izgrajevati novo podobo matične hiše kot gledališkega centra, namenjenega raziskavam najnovejših teženj znotraj polja sodobnih odrskih umetnosti. Tudi njegove zadnje kreacije jasno izkazujejo virtuozno obvladovanje širokega razpona igralskih tehnik ter vrhunsko izpovedno moč.
Helena Peršuh za vlogo Marje Lvovne
Helena Peršuh, članica Slovenskega narodnega gledališča Nova Gorica, prejme priznanje ZDUS za vlogo Marje Lvovne v Letoviščarjih Maksima Gorkega in za vlogo Irene v igri Nine Mitrović Ta postelja je prekratka ali Samo fragmenti. Peršuhova je po mnenju komisije igralka širokega in bogatega notranjega sveta ter umetniškega razpona. Z vlogo Marje Lvovne je zasnovala lik, ki pritegne s svojo zapletenostjo ter vprašanji, ki jih odpira. V podajanju je zanesljiva, prizemljena, v moči gledališke navzočnosti presenetljiva. Tudi z vlogo Irene je ustvarila vsestransko odrsko osebnost, prežeto z močjo hrepenenja po sreči in pravi ljubezni.
Mateja Dermelj za umetniške dosežke na področju lektorstva
Mateja Dermelj, lektorica v Slovenskem mladinskem gledališču v Ljubljani in dobitnica bršljanovega venca - priznanja ZDUS za umetniške dosežke na področju lektorstva, je ena osrednjih in najboljših strokovnjakinj na področju gledališkega govora, z zelo izostrenim jezikovnim čutom ter bogatimi praktičnimi izkušnjami. Vedno je temeljita v iskanju najustreznejših vrst oz. zvrsti jezikovne rabe, pa naj gre za domačo ali tujo govorico, za verzificirani jezik ali druge jezikovne oblike. Govorna podoba vloge oz. predstave je z njeno pomočjo širše razumljiva in sprejemljiva. Njen pristop do jezika v luči samostojne gledališke prvine je vedno ustvarjalen, v načinu, kakor ga osmišlja, pa pravo umetniško snovanje, so sporočili iz ZDUS.