Torek,
16. 10. 2012,
7.09

Osveženo pred

8 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 16. 10. 2012, 7.09

8 let, 5 mesecev

Začelo se je 47. Borštnikovo srečanje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Z glasbeno gledališkim projektom When the Mountain Changed Its Clothing Heinerja Goebbelsa in Carmine Slovenice se je danes v Mariboru začel 47. Festival Borštnikovo srečanje.

Slovensko izobraževanje, znanost in kultura so vitalni, ustvarjalni in pogumni. "Prepričan sem, da bomo zmogli premagati tudi trenutne težave, če bomo stopili skupaj. Če bomo igro prepustili teatru, se nehali pretvarjati in se spoprijeli z resničnostjo," je nocoj ob odprtju 47. Festivala Borštnikovo srečanje v Mariboru povedal minister Žiga Turk. Minister za izobraževanje, kulturo in šport je priznal, da stanje za slovensko izobraževanje, znanost in kulturo ni rožnato. "Ni rožnato zato, ker je stanje v državi na splošno slabo. Prevzel sem vlogo tistega, ki za to prevzema krivdo in trpi slabo voljo upravičeno zaskrbljenih učiteljev, znanstvenikov, umetnikov," je dejal. "V vlogo krivca me postavljajo tudi tisti, ki so probleme prelagali na prihodnje vlade in še kar razmišljajo, kako jih rešiti s prelaganjem na prihodnje generacije," je nadaljeval, občinstvo v Veliki dvorani SNG Maribor pa je njegove besede pospremilo z vedno glasnejšim pokašljevanjem.

Minister se ni pustil motiti in je vse zbrane pozval, da se pridružijo prizadevanjem vlade za prebroditev trenutne krize. "To naj Borštnikovo srečanje pove družbi: Da ena kriza pa že ne bo ustavila ustvarjalnosti."

Pred tem je zbrane nagovorila umetniška direktorica festivala Alja Predan, po besedah katere Borštnikovo srečanje letos prinaša zelo bogat program. "A vendar je treba priznati: nelagodje v kulturi občutimo vsi, ki kulturo ustvarjamo. In to nelagodje ne izvira samo iz naslova varčevanja in prestrukturiranja,... ampak bolj iz strahu, da bi, če povzamem besede Jerneja Lorencija, vulgarnost napadla ontologijo in populizem načel umetnost. Če bi se začelo dogajati to, potem je za slovenski narod konec umetnosti in konec zgodovine. Tega pa, domnevam, ne bomo dopustili," je poudarila.

Še pred otvoritveno slovesnostjo so v preddverju Stare dvorane SNG Maribor odprli fotografsko razstavo Podobe karizme s portreti in fotografijami iz vlog dramskega igralca Staneta Severja (1914 - 1970).

Po slavnostnih govorih je sledila slovenska premiera glasbeno-gledališkega projekta When the Mountain Changed Its Clothing v režiji priznanega nemškega režiserja Heinerja Goebbelsa in izvedbi vokalnega gledališča Carmina Slovenica pod vodstvom Karmine Šilec.

Največji slovenski gledališki festival vsako leto postreže s smetano slovenskih gledaliških uprizoritev minule sezone, vse bolj raznoliki pa so tudi spremljevalni dogodki.

V tekmovalnem programu festivala se bo pomerilo 12 predstav po izboru novega selektorja Primoža Jesenka. Najboljše bo izbrala strokovna žirija, v kateri bosta ob Meti Hočevar, Zali Dobovšek in Jaši Drnovšku še dva strokovnjaka iz tujine, Mark Brown in Arthur Sonnen.

Vrhunec vsakoletne sklepne slovesnosti je podelitev Borštnikovega prstana kot najpomembnejše igralske nagrade za življenjsko delo. Potem ko si ga je lani nadela Milada Kalezić, bo prstan letos po pravilniku prejel igralec. Dobitnika bo izbrala žirija v sestavi Silve Čušin, Jerneja Lorencija, Dušana Mlakarja, Alje Predan in Iva Svetine.

Zadnja leta je vse bolj v ospredju festivala spremljevalni program, na sporedu katerega bo tokrat 11 slovenskih in sedem tujih predstav. Med spremljevalnimi dogodki bodo tudi seminar, okrogla miza, razstavi ter projekciji filmov. V sklopu Showcase si bo mednarodna strokovna javnost ogledala deset predstav, ki jih je izbrala umetniška direktorica festival Alja Predan.

Ime je festival dobil po slovenskem igralcu in režiserju Ignaciju Borštniku (1858-1919), ki velja za utemeljitelja sodobnega slovenskega gledališča.