Četrtek,
6. 11. 2008,
19.56

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 6. 11. 2008, 19.56

9 let

V Škofji Loki po obnovi na novo razkrili Loški grad

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Po treh letih obnovitvenih del se je Loški grad pokazal v prenovljeni podobi. Škofjeloška občina je namreč odprla obnovljeni severovzhodni grajski stolp in rekonstruirani prvotni grajski vhod.

Sama obnova pa je prinesla tudi številne najdbe in dokaze, ki so potrdili slutnje, da je Škofja Loka še starejša, kot je veljalo doslej. Obnovljene prostore je svojemu namenu svečano predal predsednik državnega sveta Blaž Kavčič, ki je spomnil, da Loški grad obiskovalce, ki jih je iz leta v leto več, že danes preseneča s častitljivo veličastnostjo. Vendar pa so veličastni kamniti zidovi v sebi skrivali tudi številne skrivnosti. "S to obnovo so slutnje arheologov in zgodovinarjev, da je Škofja Loka še starejša, dobile trden dokaz," meni Kavčič. Najlepši grad na Kranjskem Več kot 50.000 ljudi, kolikor jih vsako leto obišče Loški grad, si bo lahko doslej ogledalo tudi prenovljeno kulturno podobo gradu. Grad tako počasi a zanesljivo dobiva podobo, kakršno je imel nekdaj, je poudaril Kavčič. Škofjeloški župan Igor Draksler pa je dodal, da je Loški grad, ki je najlepši na Kranjskem, posebno posvečeno mesto kulture in zgodovine ter priča naše identitete. Našli nove stavbne elemente Vsi opravljeni posegi so bili zaradi potresne varnosti objekta ne le nujno potrebni, ampak so z novo odkritimi elementi tudi dragoceni za razumevanje stavbne zgodovine grajskega poslopja in srednjeveškega naselja pod njim, je prepričana vodja oddelka za okolje in prostor na škofjeloški občini Mateja Hafner Dolenc. Kot je pojasnila, so bili odkriti stavbni elementi, ki so bili stoletja skriti in zato nepoznani.

"S tem grad in mesto dobivata večjo zgodovinsko-pričevalno, likovno, pa hkrati tudi materialno vrednost, ki pomeni najprej zavedanje pomena naše kulturne stavbne dediščine, hkrati pa tudi nove (poslovne) priložnosti najprej za vse tiste, ki v gradu že opravljajo svoje poslanstvo, kakor za vse tiste, ki se v Škofji Loki ukvarjajo (ali naj bi se ukvarjali) s turizmom," je ocenila Hafner Dolenčeva.

Obnavljali že leta 1993 Obnova Loškega gradu, katerega zasnova sega v 13. stoletje, se je začela že leta 1993, a je zaradi denacionalizacije zastala. Po končanem denacionalizacijskem postopku je občina ponovno lahko kandidirala na razpis ministrstva za kulturo in leta 2006 uspela pridobiti polovico vseh potrebnih sredstev za prenovo severovzhodnega dela gradu, v katerega so v teh treh letih vložili skoraj 800.000 evrov.

Leta 2006 so v celoti obnovili dvoriščno fasado in na njej zamenjali vsa okna ter obnovili napušč. Poleg tega so ponovno vzpostavili nekdanji vhod v grad v sredini vzhodnega trakta. Leta 2007 se je začela celovita obnova in statična sanacija severovzhodnega stolpa, letos pa se je njegova obnova skupaj z obnov fasade vzhodnega trakta nadaljevala.

Posegli so tudi v notranjost gradu

Ko so pri projektu statične sanacije jeseni 2007 odbili omet s fasade stolpa, so se pokazale velike razpoke. Zato so morali za protipotresno varnost pred vgradnjo protipotresnih vezi opraviti tudi injektiranje po celotni fasadi stolpa. To pa pomenilo tudi poseg v notranjost gradu in s tem muzejskih zbirk, kar je zahtevalo prilagajanje delovanja muzeja in gradbišča.

Severovzhodni stolp je bil v preteklosti deležen najmanj predelav in predstavlja najstarejši del grajskega poslopja, zato so na škofjeloški občini šli v njegovo prenovo s pričakovanjem arheoloških najdb. Ob sondiranju so odkrili nekatere zanimive elemente gradnje, ki niso pomembni za zgodovino le grajskega poslopja, ampak celotnega mesta.

Odkrili stolp iz 10. stoletja V pritličju stolpa so odkrili prvotni, okrogli romanski stolp iz 10. stoletja. To dokazuje, da je že vsaj v 10. ali celo v 9. stoletju na mestu današnjega Loškega gradu stal objekt, čeprav pisni viri v tem obdobju na Loškem opisujejo le Stari grad. Novo odkritje zato daje popolnoma novo sliko življenja v Loki pred tisočletjem. Na njegovi podlagi je moč predvidevati, da je mesto na tem prostoru obstojalo že pred letom 973, ko je to ozemlje Oton II podaril freisinškim škofom.

Kmalu bodo odprli tudi rekonstruiran dvižni most

V severovzhodnem stolpu je bil tudi prvotni vhod v Loški grad. Zato so ga v celoti obnovili in ponovno odprli, kmalu pa bo odprt tudi rekonstruiran leseni dvižni most, ki bo glede na dosegljive podatke edini rekonstruirani dvižni most na slovenskih gradovih in bo zato pomembna atrakcija za obiskovalce. Hkrati pa se z novim vhodom grad približuje mestu in mesto obiskovalcem, ki bodo lahko z nove razgledne točke opazovali mesto.

Vse nove najdbe bo Loški muzej vključil v ogled gradu in muzejskih zbirk. Svečano otvoritev in predstavitev obnovitvenih del, ki ji je prisluhnila velika množica ljudi, je nocoj spremljala tudi razstava med pobratenima občinama Freising na Bavarskem in Škofja Loka.