Četrtek, 6. 11. 2008, 19.56
9 let
V Škofji Loki po obnovi na novo razkrili Loški grad

Sama obnova pa je prinesla tudi številne najdbe in dokaze, ki so potrdili slutnje, da je Škofja Loka še starejša, kot je veljalo doslej. Obnovljene prostore je svojemu namenu svečano predal predsednik državnega sveta Blaž Kavčič, ki je spomnil, da Loški grad obiskovalce, ki jih je iz leta v leto več, že danes preseneča s častitljivo veličastnostjo. Vendar pa so veličastni kamniti zidovi v sebi skrivali tudi številne skrivnosti. "S to obnovo so slutnje arheologov in zgodovinarjev, da je Škofja Loka še starejša, dobile trden dokaz," meni Kavčič.
"S tem grad in mesto dobivata večjo zgodovinsko-pričevalno, likovno, pa hkrati tudi materialno vrednost, ki pomeni najprej zavedanje pomena naše kulturne stavbne dediščine, hkrati pa tudi nove (poslovne) priložnosti najprej za vse tiste, ki v gradu že opravljajo svoje poslanstvo, kakor za vse tiste, ki se v Škofji Loki ukvarjajo (ali naj bi se ukvarjali) s turizmom," je ocenila Hafner Dolenčeva.
Leta 2006 so v celoti obnovili dvoriščno fasado in na njej zamenjali vsa okna ter obnovili napušč. Poleg tega so ponovno vzpostavili nekdanji vhod v grad v sredini vzhodnega trakta. Leta 2007 se je začela celovita obnova in statična sanacija severovzhodnega stolpa, letos pa se je njegova obnova skupaj z obnov fasade vzhodnega trakta nadaljevala.
Posegli so tudi v notranjost gradu
Ko so pri projektu statične sanacije jeseni 2007 odbili omet s fasade stolpa, so se pokazale velike razpoke. Zato so morali za protipotresno varnost pred vgradnjo protipotresnih vezi opraviti tudi injektiranje po celotni fasadi stolpa. To pa pomenilo tudi poseg v notranjost gradu in s tem muzejskih zbirk, kar je zahtevalo prilagajanje delovanja muzeja in gradbišča.
Severovzhodni stolp je bil v preteklosti deležen najmanj predelav in predstavlja najstarejši del grajskega poslopja, zato so na škofjeloški občini šli v njegovo prenovo s pričakovanjem arheoloških najdb. Ob sondiranju so odkrili nekatere zanimive elemente gradnje, ki niso pomembni za zgodovino le grajskega poslopja, ampak celotnega mesta.
Kmalu bodo odprli tudi rekonstruiran dvižni most
V severovzhodnem stolpu je bil tudi prvotni vhod v Loški grad. Zato so ga v celoti obnovili in ponovno odprli, kmalu pa bo odprt tudi rekonstruiran leseni dvižni most, ki bo glede na dosegljive podatke edini rekonstruirani dvižni most na slovenskih gradovih in bo zato pomembna atrakcija za obiskovalce. Hkrati pa se z novim vhodom grad približuje mestu in mesto obiskovalcem, ki bodo lahko z nove razgledne točke opazovali mesto.
Vse nove najdbe bo Loški muzej vključil v ogled gradu in muzejskih zbirk. Svečano otvoritev in predstavitev obnovitvenih del, ki ji je prisluhnila velika množica ljudi, je nocoj spremljala tudi razstava med pobratenima občinama Freising na Bavarskem in Škofja Loka.