V mariborski Fotogaleriji Stolp bodo drevi odprli razstavo fotografij Mateja Sitarja z naslovom Tsuriai.
Avtorjeva serija Tsuriai, sicer japonski izraz za ravnotežje, je nastala med njegovim enomesečnim potovanjem po Japonski, z njo pa se je želel osredotočiti na dve različni plati te dežele, klasično in moderno, ter jih predstaviti kot diptihe.
Nasprotna pola Japonske
Kolekcija se ukvarja z nasprotnima poloma Japonske in z izkušnjo zahodnjaškega obiskovalca ter njegovim pogledom na to deželo velikih nasprotij. Kot je v sporočilu za javnost zapisal Sitar, lahko na eni strani takoj pomislimo na klasično in tradicionalno Japonsko iz obdobij Meiji in Edo, na drugi pa ne moremo mimo blišča modernih mest, najnovejše tehnologije ter divjih japonskih najstnikov. To je po njegovem moderna Japonska, saj je le redkokje drugje na svetu ta dvojnost tako očitna kot prav v deželi vzhajajočega sonca.
Prikaz tehnične plati
Sicer pa se je avtor pri predstavitvi serije poleg vsebinske in vizualne plati odločil še za prikaz tehnične plati. Fotografije, ki predstavljajo klasično Japonsko, je posnel s klasičnim zrcalno-refleksnim fotoaparatom in dia filmom, saj ta predstavlja nekaj, kar počasi izginja iz vsakdanje uporabe. Moderna Japonska pa slovi po najnovejših tehnoloških izdelkih, zato se je za predstavitev tega dela serije odločil za uporabo digitalnega zrcalno-refleksnega fotoaparata.
Šele 27-letni umetnik, ki trenutno zaključuje izobraževanje na šoli uporabnih umetnosti Famul Stuart v Ljubljani, je doslej pripravil že nekaj samostojnih razstav. Tako je z razstavo "America, my way" gostoval v mariborskem Media Noxu, novomeški galeriji Lokalpatriot in na t. i. Photobiennale Photodistorzija v Poreču, razstavo "Mongolia" je pripravil v galeriji KUD France Prešeren v Ljubljani, v slovenski prestolnici pa je razstavljal tudi v Atelieru Fair. Sodeloval je tudi na številnih skupinskih razstavah.