Sreda, 6. 3. 2013, 16.07
7 let, 9 mesecev
"V feminizmu se utelešata sočutje in odgovornost"

Mednarodni feministični in queerovski festival Rdeče zore, ki letos v svoji 14. izdaji poteka med 5. in 10. marcem, se je začel leta 2000, ko je nastal kot platforma, skozi katero so se spraševali predvsem o položaju žensk v družbi, politiki, umetnosti, aktivizmu in v vsakdanjem življenju.
Z vprašanji o družbenih spolih, pozicijah subjekta in drugih temah, vezanih nanj, znotraj različnih družbenih, kulturnih in političnih kontekstov se festival na različnih ravneh ukvarja še danes. Skozi preplet samoorganiziranja in neprofitnega delovanja festival temelji na nehierarhičnem, neizkoriščevalskem in nekapitalističnem delovanju.
Festival Rdeče zore po besedah ene od njegovih organizatork Ane Makuc v sodobnosti opredeljujejo drznost, pogum in entuziazem. Feminizem razumejo kot možnost ustvarjanja varnega prostora, prisvajanja fizičnih in diskurzivnih prostorov za ženske in druge obrobneže. Feminizem razumejo kot polje, kjer se subjekt sreča s subjektom, kjer razmerja med posamezniki nastajajo onkraj hierarhičnost in najrazličnejših ideoloških in družbenih identitetnih konstrukcij. Je polje, v katerem se vzpostavlja in išče ravnovesje med posameznim in splošnim drugim in kjer se utelešata etika in odgovornost ter sočutje. Rdeče zorovke in zorovci verjamejo v moč za empatično družbenost.
Tako tudi koncepta queer ne razumejo le kot spolno orientiranost in fluidnost, predvsem ga vidijo kot polje za povezovanje z ljudmi na robu in upoštevanje manjšinske zavesti.
V programu festivala Rdeče zore se bodo odvile delavnice, performansi, koncerti, razstave, javni pogovori, čajanke in podobno.
Danes, v sredo, 6. marca, ob 17.30 v Klubu Tiffany napovedujejo odprtje fotografske razstave in predstavitev bošnjaške umetnice Belme Bećirbašić z naslovom Katero telo govoriš? Politike telesa in upora. Ob 19. uri v galeriji Mizzart, prav tako v AKC-ju Metelkova mesto, pa bodo odprli festivalsko infotočko in razstavo vezenin Dine Rončević z naslovom Štiritaktni, instalacijo Tine Drčar Umreti za življenje, videoperformans Jelene Meek Rdeča nit in Nivea Visage Young, možicanje za animacijo Kamenje v mojih žepih Signe Baumane.
V petek, 8. marca, ob 22. uri v Menzi pri Koritu napovedujejo performans Petje Grafenauer, Zorana Srdića Janežiča in Simona Macuha z naslovom Mojca, ne jezi se. V soboto, 9. marca, ob 19.30 pa bo v klubu Tiffany potekala predstavitev zbornika z naslovom Spodobno življenje – lezbične kratke zgodbe s prostora nekdanje Jugoslavije.
Za celoten program festivala Rdeče zore kliknite tukaj.