Torek,
4. 3. 2008,
14.56

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 4. 3. 2008, 14.56

8 let, 7 mesecev

Umrl slavni italijanski tenorist Giuseppe di Stefano

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
V Milanu je v 87. letu starosti umrl slavni tenorist Giuseppe di Stefano. Eden največjih pevcev 20. stoletja je preminil v ponedeljek na svojem domu v bližini Milana.

Di Stefano je bil sanjski partner Marie Callas. Umrl je mirno in ni trpel, je za dpa povedala njegova soproga Monika Curth. Po umiku z opernih odrov v 80-ih letih se je Di Stefano po več mesecev v letu umaknil v svojo hišo v Keniji, kjer so ga konec leta 2004 napadli in hudo ranili roparji. Odtlej si ni več prav opomogel. Najprej so ga zdravili v Keniji in kasneje prepeljali v Milano, kjer je decembra padel v komo.

Tenorist Callasove

Di Stefano se je rodil na Siciliji in odrasel v Milanu. Na opernem odru je debutiral leta 1946 v Manon, v Scali pa leto dni pozneje v isti operi. Sledili so nastopi v Metropolitanski operi v New Yorku (Rigoletto) in londonski operi Covent Garden (Tosca). Zelo pogosto je nastopal s Callasovo, zato so ga nekateri klicali kar "tenorist Callasove".

Prve probleme z glasom je imel leta 1963 v La Boheme v Covent Gardenu, zato so ga zamenjali z mladim Lucianom Pavarottijem. Kritiki so Di Stefanu očitali, da preobremenjuje glas, pevec je to zanikal. Več poskusov vrnitve na odrske deske ni bilo uspešnih, tako se je konec 80-ih let poslovil od nastopov. Delal je še kot režiser, leta 1988 je v Taormini postavil opero Cavalleria Rusticana, leta 1989 pa pri potujočem gledališču Stagione d'Opera Italiana še La Boheme.

Tenorist z neprimerljivim glasom

Italijanski predsednik Giorgio Napolitano je v izrazih sožalja tenoristovi vdovi zapisal, da je Di Stefanova smrt prizadela vse ljubitelje opere. Spominjali se bomo njegovega velika talenta in interpretacij, ki so na odre vsega sveta ponesle občutenja naše najboljše glasbene tradicije, je sporočil predsednik Napolitano. Italijanski minister za kulturo Francesco Rutelli je Di Stefana označil za "tenorista z neprimerljivim glasom" in kot "primer kulturne odličnosti".

Dirigent Dunajske državne opere Ioan Holender je ob smrti pevskega velikana sporočil, da je celotni operni svet izgubil "velik, čudovit glas, enega največjih tenorjev 20. stoletja", obenem izjemnega umetnika. Di Stefano je v Dunajski državni operi prvič nastopil leta 1956, ko je tam prvič gostovala milanska Scala. Sledilo je 84 večerov v 13 partijah. V desetih letih je občinstvu "pripravil nepozabne večere", je zapisal Holender.

Pogreb bo v sredo Di Stefana bodo v sredo pokopali v kraju Santa Maria Hoe, kjer je preživljal zadnja leta življenja.