Četrtek,
25. 8. 2011,
7.59

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 25. 8. 2011, 7.59

8 let, 9 mesecev

Sreda v Medani, dan oranžnega vina in slam poezije

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Sanjska sreda na Festivalu Sanje je bila dan preiskovalnega novinarstva, oranžnega vina, mlade poezije, proze in šansona pod murvo ter češke slam poezije.

Družbenokritična fotografska delavnica Opoldansko vročino v Goriških brdih je peščica navdušencev v Šmartnem preganjala na družbenokritični fotografski delavnici Mance Juvan Hessabi, ki je v vlogi fotografinje osredotočena na dokumentiranje in spodbujanje diskusije o obrobnih temah, o neobičajnih življenjih običajnih ljudi. Popoldne pa so se v pravljični vasi pod mentorstvom Daniela Rojška – Danča otroci kalili v pripovedovanju pravljic.

Preiskovalno novinarstvo? Tabloidi in paparaci! Fotografinja, ki vidi, sliši in prepozna, je popoldne na gradu Dobrovo, ki trenutno gosti njeno razstavo Afganistan: Neobičajna življenja, v moški družbi razpredala o preiskovalnem novinarstvu danes. Blaž Zgaga, z Matejem Šurcem soavtor trilogije V imenu države, enega največjih projektov preiskovalnega novinarstva v Sloveniji, je uvodoma predstavil poslanstvo preiskovalnega novinarstva – informiranje državljanov o javnih zadevah. "Največji problem preiskovalnega novinarstva v Sloveniji je, da se hrani z lažmi in polresnicami," je izpostavil Jani Sever in še dodal, da senzacionalizem nikakor ni preiskovalno novinarstvo.

Da tabloidno novinarstvo in omejena svoboda medijev zaznamujeta hrvaški medijski prostor, je bil neizprosen Miljenko Jergović, Manca Juvan Hessabi pa je fotografsko pritrdila: "Tako kot časopisi postajajo tabloidni, tudi fotografije postajajo zgolj ilustracija brez zgodbe." A Mančine fotografije zahtevajo širši kontekst, saj vojna niso le trupla, ki so "žrtev" ameriške fotografske cenzure, kot je spomnil Šurc, Jergović pa se je na osnovi osebne vojne izkušnje v Sarajevu razgovoril o objavljanju fotografij mrtvih v medijih.

Oranžna vina Še kako globoko zgodbo pa nosijo oranžna vina, ki so pravzaprav rahlo pomarančno obarvana bela vina, ki so dlje kot običajno v stiku z jagodno kožico. V Goriških brdih, "epicentru" pridelave tovrstnih vin, so pod taktirko Saša Dravinca o oživljenem starem načinu vinogradništva in vzgoje vina razpredali ugledni vinarji Vasja Čotar, Franco Terpin, Valter Mlečnik in Aleks Klinec. Tako imenovane oranžne vinarje družita skrbna, tenkočutna in sonaravna pridelava in predelava, ki pomeni vzgojo vina in ne njegovo umetno spreminjanje, spoštovanje naravnih procesov pa se odraža v prvinskosti, svojskosti in globlji barvi rujne kapljice.

Godci Župančičeve frulice Prvi gostje krošnje murve v Medani so bili mladi godci Župančičeve frulice, vseslovenskega projekta za spodbujanje govorniške in pesniške ustvarjalnosti mladih. Najprej je "zagodla" letošnja dobitnica Župančičeve frulice Aleksandra Panić, s svojo poezijo so se predstavili tudi Jernej Kastelic, Lara Zupančič in Dominik Vodopivec, ki so se prav vsi izkazali za pretanjene opazovalce sveta in spretne kovače rim.

Miljenko Jergović o šalah o neumnih Bosancih Miljenko Jergović, pisatelj, pesnik, angažirani mislec in novinar, je v literarnem klepetu z umetniškim vodjo festivala Tjašo Koprivec obudil spomin na rodno Bosno, ki ji je vojna prizadejala uničujočo rano: ljudi brez upanja in zemljo z žalostno prihodnostjo. A Jergović še v tako bridkem položaju postreže s kančkom humorja in v Medani je zbrane nasmejal z utemeljeno šalo, da so samoizmišljene "šale o neumnih Bosancih najboljši bosanski izvozni proizvod". Najbolj znan pa so zagotovo čevapčiči, ki gredo Jergoviću precej bolj v slast kot ajdova kaša, "nekaj najbolj strašnega, kar sem kdaj poskusil". Klepet o Titu in nostalgiji pa je že bil uvod v avtorjevo branje iz Zgodovinske čitanke, tudi v Sloveniji nadvse priljubljene zbirke zgodb.

Senca tvojga psa in Urband z Bio Masho Prijetno vzdušje naraščajočega števila zbranih je ob spremljavi trojice glasbenikov nadaljeval Branko Završan z glasbeno-gledališko monodramo Senca tvojga psa. Pod briškim zvezdnatim nebom je spet zaživela zbirka doživljajsko bogatih Brelovih šansonov, ki jim Završan vdihne prav poseben pečat.

Zadnje sredine zvezde je z medanskega neba klatila češka zasedba Urband, ki je večer prej navduševala v Šmartnem, včeraj pa tamkajšnji oder prepustila tolkalnemu dvojcu Musungu. Vrhunska brenkalno-godalna zasedba s Češke je nastopila z mojstrico slam poezije Bio Masho, ki je očarala s svojo izvirnostjo in žarečo energijo. V toplo noč je iz violine Tomáša Vtípila "pobegnila" Oda radosti, ki jo je Bio Masha nadgradila z mislijo: "Život je fajn, super fajn." Kako da ne, saj je na Festivalu Sanje tako prijetno!