Torek,
16. 7. 2013,
12.47

Osveženo pred

8 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 16. 7. 2013, 12.47

8 let, 5 mesecev

Sef in pot z javnim prevozom spremenjena v prostore umetnosti

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Skupina umetnikov, združenih pod imenom Artists Club, z razstavami naseljuje sef v nekdanji draguljarni, v teh dneh bo pot z javnim prevozom postala njihov ateljejski prostor.

Umetniki, ki vodijo galerijo in so združeni v skupini Artists Club, so Thibaut Espiau, Ištvan Išt Huzjan in Grégoire Motte. V nekdanji bruseljski draguljarni so tamkajšnji sef spremenili v prostor, namenjen analiziranju, razstavljanju, ogledovanju in produciranju umetnosti. Imenuje se Coffre-Fort (Sef).

Umetniki iz Artists Cluba so nekdaj komercialni prostor, zavezan prodaji in shranjevanju materialnih dragocenosti, s svojo dejavnostjo spremenili v kraj nematerialne izmenjave. Prodajo je prekrila ideja, dragulje umetnost, in to tista, za katero akterji galerije menijo, da je pomembna obravnave. Coffre-Fort je tako iz kraja, umaknjenega pogledu, postal prostor, ki najprej nagovarja in vabi prav oko.

Pot z vlakom kot galerijski prostor Na 7. trienalu sodobne umetnosti v Ljubljani se bodo 17. julija predstavili tudi Artists Club. Kot so zapisali ob napovedi dogodka, so v tem trenutku na poti. Iz Bruslja v Ljubljano bodo potovali z javnim prevozom, torej počasi. Na poti bodo približno štiri dni. V Ljubljano pa ne bodo prinesli samo prikaza svojega dozdajšnjega dela v Coffre-Fortu, temveč bodo samo potovanje uporabili kot ateljejski prostor, kjer bodo razvili formo predstavitve na U3-ju.

Potovanje umetnikov, na katerem bo nastala zamisel za prikaz dozdajšnjega dela v galeriji, je tako mogoče razumeti kot metaforo procesa umetniškega dela, ki poteka v različnih časovnih odsekih ter metalnih, čustvenih, fizičnih in družbenih prostorih. V prostorih javnega prevoza, kjer je meja med zunaj in znotraj skozi gibanje soočena s srečevanji, interakcijo in komunikacijo. Pri tem ne gre za ponazoritev rahljanja meje med življenjem in umetnostjo, temveč za nazoren prikaz tega, kako umetnost nastaja v resničnosti, ki to prevaja v koncepte, vtise in druge vizualne zapise. Transformacija prostorov, izkušenj, idej in asociacij je tako ena od potez dela umetnikov iz Artists Cluba, pod rokami in z zamislimi katerih prostor umetnosti ni postal samo nekdanji sef, temveč tudi potovanje.