Četrtek, 27. 12. 2012, 14.00
9 let, 2 meseca
S predstavo v novo leto

Kar nekaj ljubljanskih gledališč tudi na silvestrovo ponuja predstave, prehod v novo leto si tako lahko kulturno obarvate.
V Klubu Cankarjevega doma bo ob 20. uri na ogled komedija Toneta Partljića Aldo in Micika. Predstava, ki jo je režiral Vinko Möderndorfer, je socialna komedija, ki sega v čas pred drugo svetovno vojno in se odvija vse do danes. Ne gre le za kritiko socialnih razmer, temveč tudi šaljivo iskanje skupnega jezika dveh narečij, temperamentov, zmagujoče ljubezni, zgodovinskih nesporazumov …
Glasbeno kriminalna komedija Parole, parole je zgodba o nenavadnih premenah sovraštva in ljubezni, ki jo je režiral Jaka Ivanc. Delo italijanskega komediografa Alda Nicolaja v izvirniku nosi naslov Ni bila peta, bila je deveta. Številki označujeta Beethovnovi simfoniji, ki naj bi po avtorjevem mnenju ves čas odzvanjali v ozadju, komične zaplete podlagali z resnobnimi toni, hkrati pa napovedovali nenavaden, v bistvu kar pretresljiv konec. Na zadnji večer tega leta bo v Linhartovi dvorani predstava na ogled ob 20.30.
Ob 20. uri v Gallusovi dvorani bo na sporedu predstava skupine Cirque Éloize, režiserjev Jeannota Painchauda in Dava St-Pierra, z naslovom Cirkopolis, ki navdušuje z dih jemajočimi spretnostmi, izvirnostjo in domišljijo.
Vitez čudes je uprizoritev, ki bo od 19.30 naprej zasedla Veliki oder Mestnega gledališča Ljubljana. Delo španskega dramatika Lope Félixa de Vega Carpija, ki je deloval v času prehoda Evrope iz renesanse v barok, je živahna in izbrušena komedija, ki jo je režiral Luka Martin Škof. Govori o ljubezenskih intrigah in denarnih poslih, ki se dogajajo v Rimu.
Na Mali sceni Mestnega gledališča Ljubljanskega bo ob 20. uri na sporedu Hudič babji, pod režijo katerega se je podpisala Mateja Koležnik. Gre za napeto ljubezensko zgodbo s pridihom kriminalke, napisano v psihološko rafiniranem poetičnem slogu.
Obe predstavi sta razprodani.
V Mali Drami bo na silvestrskem programu predstava Ponorela lokomotiva v režiji Jerneja Lorencija in izpod peresa Stanisława Ignacya Witkiewicza, ki je eden najkompleksnejših avtorjev poljske in svetovne avantgarde. Danes sodi med klasike 20. stoletja, Ponorela lokomotiva predstavlja besedilo, ki na nevsakdanji in duhovit način povzema njegova umetniška in filozofska iskanja. Zgodba govori o strojevodji in kurjaču, ki ju žene nenavadna in skrivnostna strast in ki skleneta, da bosta z nezaslišano hitrostjo pognala svojo parno lokomotivo čez vse razumne omejitve, postaje in signale. Konec koncev se nori poskus izkusiti katastrofo metafizičnih dimenzij sprevrže v "navadno" železniško nesrečo.