Pozabite na sudoku, križanke in uganke, če želite izostriti um, se zatopite v surrealistične zgodbe češkega pisca Franza Kafke.
Glede na raziskave, ki so jih opravili psihologi na kalifornijski univerzi v Santa Barbari in Univerzi Britanske Kolumbije, izpostavljanje surrealizmu (na primer v pripovedki Podeželski zdravnik Franza Kafke ali filmu Modri žamet režiserja Davida Lyncha) spodbuja kognitivne mehanizme, ki nadzorujejo funkcije učenja in logičnega razmišljanja.
Klasični Kafka za eno skupino in "obdelani" za drugo
Travis Proulx in Steven J. Heine, avtorja članka, objavljenega v znanstvenem časopisu Psychological Science, sta skupini sodelujočih v raziskavi v branje ponudila surrealistično pripoved Franza Kafke Podeželski zdravnik, ki vsebuje nesmiselno in ponekod zelo vznemirjujoče zaporedje dogodkov. Druga skupina se je osredotočila na branje spremenjene različice iste zgodbe, le da je vsebina dobila smiseln razplet.
Anketiranci so po opravljenem branju morali izpolniti serijo matematičnih nalog, pri katerih so morali ugotoviti vzorce, ki so se skrivali v stavčnih zvezah.
Višja raven inteligence in logičnega razmišljanja
Končni izsledki raziskave so pokazali, da se je skupina, ki je prebirala izvirno zgodbo Franza Kafke, dokopala do bolj logičnih sklepov in da je hitreje in natančneje prepoznala precej več povezav kot tista, ki se je lotila predelane, bolj smiselne zgodbe. Raziskovalci si to razlagajo z dejstvom, da je bila njihova motivacija pri iskanju struktur precej večja, saj se možgani, ki so izpostavljeni povsem nesmiselnim vsebinam, odzovejo tako, da začnejo iskati katerekoli druge strukture znotraj naše okolice. Tako menijo, da literarna dela Franca Kafke zvišujejo raven inteligence in logičnega razmišljanja.