Ponedeljek,
28. 1. 2008,
7.53

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 28. 1. 2008, 7.53

8 let, 7 mesecev

Pisatelj Dragan Velikić: Kot muha med dvema oknoma

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Književnik Dragan Velikić je izjavil, da je knjiga "Ruski prozor" (Rusko okno), za katero je prejel nagrado tednika NIN za najboljši roman minulega leta, v največjem delu avtobiografska.

V njej se lahko najde na deset tisoče mladih, ki so v 90-ih letih odhajali iz države. "Na deset tisoče mladih izobražencev, manj izobraženih, manj mladih je v teh letih odšlo in ti se v epizodah moje knjige prav lahko najdejo," je dejal Velikić v intervjuju za zadnjo številko tednika NIN.

Pojasnil je, da je po odhodu iz Srbije v Budimpešti živel poldrugo leto in da ta izkušnja knjigi daje verodostojnost, pa tudi neke zgodovinske koordinate. V romanu je izkušnja tega madžarskega mesta uporabljena do skrajnosti. To je bil čas bombardiranja leta 1999 in pozneje, je pojasnil pisatelj.

Kot priči začetka razpada države je Velikiću, kot je dejal, šlo na živce, "da se na Zahodu prevzema model, ki je obstajal v času (češkega pisatelja Milana) Kundere".

"Na primer, pride pisatelj z Vzhoda, vojna je, oni so ne vem kako zaskrbljeni, on pa bi moral potrditi tisto, kar govorijo," je ilustriral Velikić.

"CNN je bil isti kot Miloševičev RTS" "Lahko sem v 80 odstotkih primerov kritičen do režima, v katerem živim, vendar vidim, da je bil CNN isti kot Miloševićev RTS, in to hočem tudi povedati. Teh 20 odstotkov preprosto ne obstaja! Zato verjetno nikoli nisem dobil nagrade v tujini, ker od vas zahtevajo, da popolnoma izostrite sliko," je komentiral.

To ni nikakršno hvalisanje, temveč dejstvo, kajti ko "človek v sebi naredi to trgovino, tedaj dobesedno poči", je menil Velikić in dodal, da je to stvar njegove vere v literaturo.

"Vidim stereotipe z ene, vidim stereotipe z druge strani." "Vedno sem bil kot muha med dvema oknoma. Vidim stereotipe z ene, vidim stereotipe z druge strani. Če česar zares ne prenašam, potem je to ta stereotip. To je moja pravica, če mi gre to tako zelo na živce, da sam vsaj v gramskih enotah priložim nekaj k temu fenomenu stereotipa," je dodal.

"Recimo na Zahodu je že Danilo Kiš govoril - Francozov ne zanima ljubezenski roman nekega Srba ali Bolgara, oni so tu v premoči. Ti pa moraš biti, če si lahko, priča iz tega pekla. Na Zahodu imajo pravzaprav najrajši, da umetnik iz vzhodne Evrope, v tem primeru pisatelj, s tistim, kar govori, in s svojim delom potrjuje njihov pogled," je ocenil Velikić.