Četrtek,
24. 4. 2008,
14.37

Osveženo pred

9 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 24. 4. 2008, 14.37

9 let, 1 mesec

Petdeset let in 146 teatroloških knjig MGL

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
V pol stoletja 146 knjig iz teatrologije, to je bilanca knjižnice Mestnega gledališča ljubljanskega (MGL).

Bilanco so med potekajočimi Slovenskimi dnevi knjige na Društvu slovenskih pisateljev danes predstavili njen idejni oče in prvi urednik Dušan Moravec, doskorajšnja urednica Alja Predan in Petra Pogorevc, ki je urejanje prevzela lani.

Letos bodo izšle tri knjige

V preteklih petdesetih letih ni minilo niti eno leto, da ne bi izšla vsaj po ena knjiga, je poudarila Pogorevčeva. V prvih letih pa jih je včasih izšlo tudi do šest. Letos bodo izšle tri, predstavili jih bodo oktobra, ko bo dejanska obletnica obstoja te specializirane knjižnice.

Domačih teatroloških besedil je dotlej izšla peščica Moravec je obudil spomine: povod za zagon knjižnih izdaj, posvečenih teoriji in praksi gledališča, je bila njegova žilica, da "povsod nekaj ureja", in spoznanje, da je "teatrološka polica skoraj prazna". Domačih teatroloških besedil je dotlej izšla peščica. Želja pobudnikov je bila zato zapolniti vrzel, predvsem z esejistiko in izvirnimi študijami.

Kot prvi sta leta 1958 izšli knjižici Večer v čitavnici Miroslava Vilharja in Moravčevi Pomenki o sodobnih dramah. Kmalu so začeli izdajati več memoarov, denimo Hinka Nučiča (Igralčeva kronika, v treh delih) in Marije Nablocke; spomine slednje je kot Izpovedi zapisal Mirko Mahnič. Napisal jih je tudi Jože Tiran, a so izšli šele po njegovi smrti. Moravec je vesel, da izdaje MGL, "njegovi otroci", živijo, "očiščeni in pomlajeni".

Nov razcvet je knjižnica po besedah Pogorevčeve dosegla pod uredništvom pokojnega Dušana Tomšeta, ki je v letih 1966-1986 začel spodbujati izdajo prevodnih besedil nekaterih temeljnih teatroloških tekstov - izšli so Grotowski, Olivier, Barralut, Kott in drugi. Tone Partljič se je kot urednik vrnil k izvirnikom in med drugim izdal Bolečino in moč, zapuščino dramaturga Marka Slodnjaka pod uredništvom Janeza Pipana in Iva Svetine.

Alja Predan, urednica knjižnice od začetka 90-ih let, se je usmerila v teoretske temeljne kamne teatrologije XX. stoletja, najprej je v 700 izvodih izdala spise Artauda, Gledališče in njegov dvojnik, ki pa v nasprotju z njenimi pričakovanji še niso pošli. Predanova je posebej ponosna na edino leksikološko izdajo - Gledališki slovar Patricea Pavisa.

Pogorevčeva: Knjižnica je v dobri kondiciji Pogorevčeva si je ob prevzemu knjižnice, ki je "v dobri kondiciji", zastavila vprašanja, kako nadgrajevati in kako izdajam vtisniti svoj pečat. Trudila se bo, je dejala, za izdaje o tem, "kakšno dramsko gledališče je" - danes, ko se razvija v vse več različnih smeri, ko se povezuje z drugimi umetniškimi disciplinami in novimi mediji.

Za jeseni je urednica napovedala izid teoretskega zbornika z delovnim naslovom Sodobni gledališki tekst, "bolj esejistično" zbirko intervjujev Kanadčanke Josette Feral - Režija in igra ter Prigodnice pokojne igralke in pesnice Mile Kačič, vitalne in duhovite verze, napisane gledališkim kolegom, ki dajejo vpogled v zgodovinski in sociološki prerez dogajanja v slovenskem gledališču.