Ponedeljek,
28. 1. 2008,
17.04

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 28. 1. 2008, 17.04

8 let, 7 mesecev

Performans Janezov Janš prepovedan

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Performans Signatura Dogodek Kontekst avtorjev Janeza Janše, Janeza Janše in Janeza Janše je bil izbran za odprtje festivala Transmediale.08, ki bo 29. januarja, a so njegovo izvedbo prepovedali.

Performans so kljub prepovedi izvedli

Avtorji so se zato odločili, da performans izvedejo predčasno, potekal je danes ob 00.01 zjutraj.

Zakaj so izvedbo prepovedali tri mesece po tem, ko so jo sprejeli? Po besedah direktorja festivala Stephena Kovatsa in gostujočea kustosinje razstave "Conspire..." Nataše Petrešin-Bachelez je poglavitni razlog za prepoved predstavitve performansa "pravne in zakonske narave" in "osebna etična prepričanja kustosinje". Kot so sporočili z Maske, ki je ob Aksiomi soproducent predstave, ostaja vprašanje, zakaj sta direktor in kustosinja izvedbo dela prepovedala tri mesece po tem, ko sta ga sprejela na razstavo in večkrat premlela vsebinske in izvedbene podrobnosti projekta, nepojasnjeno.

"Prepoved razumemo kot izkazovanje pozicije moči" Avtorji projekta prepoved razumejo kot izkazovanje pozicije moči, direktor in kustosinja pa sta s svojo odločitvijo "povzročila konkretno škodo umetnikom in avtorjem projekta". Janše menijo, da je prepoved dejanje nasilja nad svobodo umetniškega izražanja. Umetniki zato Kovatsa in Petrešin-Bachelezovo ter zainteresirano javnost vabijo k odkritemu in odprtemu soočenju nasprotujočih si stališč, ki jih je sprožil umetniški projekt Signatura Dogodek Kontekst.

In kakšen je koncept spornega projekta?

Delo se osredotoča na vprašanje podpisa in, natančneje, na vlogo podpisa v javnem prostoru. V tem projektu z uporabo različnih pristopov raziskujejo Derridajev slavni citat o podpisu, ki se nanaša na paradoksalni odnos med izvirnostjo in ponavljanjem.

Performans so izvedli na prizorišču spomenika holokavstu v Berlinu Janše so prepovedani performans Signatura Dogodek Kontekst malo čez polnoč izvedli na prizorišču spomenika holokavstu v Berlinu. Performans je bil izveden kot hoja skozi labirint hodnikov, ki tvorijo spomenik. Vsi trije umetniki so bili opremljeni z GPS napravo in vsak je prehodil različen del vnaprej začrtane poti v spomeniku.

Na koncu je njihova akcija skupaj oblikovala zaris podpisa, ki je viden le na medmrežju. Med hojo po hodnikih spomenika so vsi trije ponavljali isto mantro, in sicer "Jaz sem Janez Janša, Jaz sem Janez Janša, Jaz sem Janez Janša".

Podpis kot tak je dogodek, ki re-kontekstualizira prizorišče podpisa

Performans na prizorišču spomenika holokavstu združuje tri koncepte - podpis, dogodek in kontekst - iz Derridajevega eseja Signatura dogodek kontekst in izpostavlja njihov medsebojni kompleksni odnos. Podpis kot tak je dogodek, ki re-kontekstualizira prizorišče podpisa, so svojo akcijo pojasnili umetniki.

Struktura spomenika holokavstu v Berlinu, ki je po besedah avtorja spomenika, arhitekta Petra Eisenmana, zamišljena tako, da vsakega obiskovalca vabi k doživetju in oblikovanju samo njemu lastne, individualne izkušnje, obenem kaže tudi na osrednji namen performansa Signatura Dogodek Kontekst.

Spomin je tako vedno že performans virtualnega V kontekstu Derridajeve misli je hodeči in govoreči podpis avtorjev Janše, Janše in Janše fizična manifestacija ohranjanja skozi individualno izkušnjo. Sledi hodečega in govorečega podpisovanja so zapisane le v virtualnem prostoru. Spomin je tako vedno že performans virtualnega, so pojasnila umetnikov posredovali na zavodu Maska.