Delovna skupina, ki jo vodi minister za kulturo Vasko Simoniti, se je odločila, da bo država v septembrski vodni ujmi uničeno partizansko bolnišnico Franjo v celoti obnovila do leta 2010.
Obnova bo stala 3,85 milijona evrov, z vzpostavitvijo informacijskega središča še milijon več, so danes sporočili z ministrstva.
Načrt predvideva popolno rekonstrukcijo barak
Med tremi možnimi načini obnove, ki so jih pripravili na Zavodu za varstvo kulturne dediščine Slovenije, se je posebna delovna skupina odločila za popolno rekonstrukcijo vseh barak z interierji in povezovalno potjo. Po študiji je vredno projekta ocenjena na 2,53 milijona evrov, je razvidno iz zapisnika sestanka delovne skupine, ki ga je danes posredovalo ministrstvo za kulturo.
Še pred obnovo bo treba strugi potoka Čerinščica in njegovem zaledju izvesti hidrotehnične in geološke posege, ki naj bi zagotovili varnost v soteski. Ocena teh del znaša 1,32 milijona evrov. Soteska Pasice s hudournikom Čerinščico in pobočji bo predvidoma urejena letos, po terminskem planu pa bodo z deli v spomeniškem območju soteske začeli leta 2009.
Vzpostavil se bo informacijsko-interpretacijski center
Delovna skupina predlaga tudi vzpostavitev 1,03 milijona evrov vrednega informacijsko-interpretacijskega centra ob vstopu v sotesko Pasice, a šele po končani popolni obnovi spomenika in zagotovitvi dodatnih izvenproračunskih sredstev. Celoten projekt bi tako končali v letu 2010, pojasnjujejo na ministrstvu, ki je za nujne ukrepe po povodnji zagotovilo 45.000 evrov.
V letošnjem proračunu ministrstva je na voljo 200.000 evrov, prihodnje leto pa še 1,62 milijona evrov, kar skoraj zadošča za popolno rekonstrukcijo kulturne dediščine v osrednjem delu bolnišnice Franje, so poudarili na ministrstvu. Škodo so sicer prijavili tudi vladni službi za regionalni razvoj in lokalno politiko, da bi del denarja pridobili iz Evropskega solidarnostnega sklada, so pojasnili.
Nad Obnovo bo bdela občina Cerkno
Obnovo bo vodila in usklajevala občina Cerkno, ki je tudi lastnik glavnega dela spomenika, kulturno, okoljsko in obrambno ministrstvo pa ji bodo pri tem pomagali. Še ta mesec bo restavratorski center Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije pripravil vsebinske in finančne primerjalne ocene obnove dosedanje vstopne poti in treh predlaganih novih variant, na podlagi katerih se bo delovna skupina odločila o dostopu v sotesko Pasice.