Četrtek,
21. 2. 2013,
17.18

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

materni jezik

Četrtek, 21. 2. 2013, 17.18

8 let, 9 mesecev

Obeležujemo svetovni dan maternih jezikov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Ob svetovnem dnevu maternih jezikov se je ministrica za Slovence v zamejstvu in po svetu zahvalila rojakom zunaj meja domovine za ohranjanje slovenščine in prenašanje svojega znanja na mlajše rodove.

Po besedah Ljudmile Novak, ministrice za Slovence po svetu in v zamejstvu, moramo danes paziti, da maternega jezika ne zanemarimo ter ga ne prepustimo vplivom večjih svetovnih jezikov. Jezik je največja in najbogatejša dediščina Kot je dejala, "nam je materni jezik položen v zibelko in je za vedno z nami; v njem se po navadi tudi najlažje izražamo, zato je to tudi največja in najbogatejša dediščina naših staršev. Slovenci se lahko pohvalimo, da imamo lep in bogat jezik, ki je tudi narečno zelo razvejan. Tudi narečja so pomemben del jezika in jih je treba ohranjati".

Ključno vlogo pri ohranjanju materinščine Novakova pripisuje tudi nacionalnim ustanovam, med katerimi je opozorila na Urad vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu. Ena od njegovih temeljnih nalog je skrb za ohranjanje slovenščine med zamejci, izseljenci in zdomci.

Kljub pomembnosti večjezičnosti maternega jezika ne smemo nikoli zanemariti, je poudarila Novakova in dodala, da prizadevanja slovenskih društev, medijev in drugih organizacij v zamejstvu in tujini podpirajo zato, da bi tam živeči Slovenci lahko ohranjali svojo materinščino.

"Še posebej pa je pri tem pomembno, da se slovenščina kot vsakdanji pogovorni jezik ohranja in uporablja v družini, če je to le mogoče," je še dejala.

Letos poudarek na jezikovni dostopnosti knjig in digitalnih vsebin Današnji dan je Organizacija Združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo Unesco leta 1999 razglasila za mednarodni dan maternih jezikov. Tema letošnjega dneva materinščine je dostopnost knjig in digitalnih vsebin v različnih jezikih.

Mednarodni dan maternih jezikov je nastal v spomin na protest in smrt bengalskih študentov, ki so pred 47 leti zahtevali enakopravnost za svoj jezik. Unesco je z dnevom želel opozoriti na potrebo po ohranjanju kulturne in jezikovne raznolikosti po svetu.