Torek,
26. 2. 2008,
13.20

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 26. 2. 2008, 13.20

8 let, 7 mesecev

Novomeška Galerija Krka predstavlja Anjo Jerčič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
V Galeriji Krka v Novem mestu bodo drevi ob 19. uri odprli razstavo slovenjegraške slikarke Anje Jerčič.

Avtorico in njena dela bo predstavila umetnostna zgodovinarka Petja Grafenauer Krnc, odprtje bo popestrila violončelistka Tanja Babnik. Razstava bo na ogled do 25. marca.

V slike se je naselila flora

Kot je zapisala Grafenauer Krnceva, se je v slike Anje Jerčič naselila flora, avtorica pa se je s tako usmeritvijo našla in razvila samosvojo avtorsko poetiko. Odločila se je za slikarsko pot, ki se močno loči od prevladujočega toka sodobnega slikarstva, ki je po sodbi Krnceve na eni strani izrazito urbano, na drugi pa konceptualno.

Rastline oziroma detelja v slikah Anje Jerčič je natančna, nežno oblikovana, skorajda botanično izrisana. Umetnica rastline ne slika, kot da gre za mumificirani spomin na življenje, temveč kot živo bitje z zelenečimi listi, srkajočimi koreninami in brstečimi cvetovi.

Način upodobitve rastlin se spreminja Kot navaja Krnceva, gledalec ob opazovanju slikarkinih del nastalih med letoma 2003 in 2008 lahko razbere, da se način upodobitve rastlin spreminja. Če je rastlina v sliki sprva bivala kot samostojni element, ločen od podlage, se v novejših slikah staplja z ozadjem. Z upodabljanjem vedno istega motiva umetnica pridobiva čedalje globlji občutek za vse njej pomembne zavihke lističev, ki nastanejo v pripravi herbarija, vse lasno tanke koreninice, vse barvne odtenke zelenila in plavila, ki jih premore čisto navadna detelja.

Spreminja se tudi ozadje. Ostaja delno abstraktno, v teku let pa so v delo Anje Jerčič vstopile tudi druge vsebinske prvine. Okrog leta 2005 so se na slikah pojavili prvi arhitekturni elementi, predvsem stopnišča in oboki. Ti so sliki poleg abstraktnih madežev dodali spomin na skorajda renesančno občutje. K temu sta po mnenju Krnceve pripomogla centralna kompozicija in izbor arhitekturnih elementov. V nekaterih slikah se skorajda zazdi, da umetnica postavlja neznatno rastlino na oltar, jo iztrga iz anonimnosti in ji nakloni mesto, ki je bilo v začetku novega veka naklonjeno zgolj svetniškim podobam.

V zadnjem letu Jerčičeva slikala gozdove V lanskem letu se je slikarski pristop Jerčičeve vnovič spremenil. Pričeli so nastajati Gozdovi, slike, katerih ozadje še ohranja napetost med slikarsko izraznostjo slikovne površine in upodobitvijo vidnega, toda abstraktni madež se vse bolj spreminja v prepoznavno gozdno krajino. Detelja se je naselila v gozdu, in če je prej opazno bivala na površini slike, se sedaj navidez prepleta z debli dreves in izgublja v drugi naravi. Če je umetnica prej operirala z nasprotji, so se v najnovejših slikah ta zlila v enovito celoto slikarskega polja, ki pritegne gledalčev pogled, je med drugim ugotovila Krnceva.

Anja Jerčič se je leta 1975 rodila v Slovenj Gradcu, kot slikarka je diplomirala na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani, kjer je pred štirimi leti magistrirala iz grafike, lani pa iz slikarstva. Ustvarja na obeh likovnih področjih, skupinsko in samostojno razstavlja od leta 1999.