Petek, 1. 2. 2013, 15.12
9 let
Nelagodna Hitlerjeva zapuščina: 20.000 ukradenih umetnin

Ročna ura z vgraviranim posvetilom, ki jo je Adolf Hitler podaril 22 let mlajši Evi Braun za njen 27. rojstni dan, je samo eden od predmetov, ki jih iz najtemačnejšega obdobja nemške zgodovine hrani Pinakoteka v Münchnu. Med njimi sta med drugim 41-delni set pribora s Hitlerjevimi inicialkami in z diamanti obložena cigaretnica, ki je nekoč pripadala Hermannu Göringu. Desetletja je münchenska Pinakoteka hranila tudi celotno zbirko krvavih diamantov: tiaro z 32-karatnimi diamanti, zlate manšetne gumbe s smaragdi in diamantni prstan z ogromnim ametistom.
To so le delci zapuščine tretjega rajha, kjer je večina sicer vrednih predmetov neznanega izvora. Kaj storiti z okrasjem režima, ki ga nihče noče razstavljati? V Nemčiji so večino predmetov shranili v skladišča in jih zaklenili stran od oči javnosti. Vendar katere ostanke nacizma ima v lasti nemška demokratična republika?
Nekaj slik sicer visi v prostorih nemškega predsednika, pa v nemškem parlamentu in ambasadah po vsem svetu. A po 68 letih se ljudje v vladi, ki so odgovorni za umetnost, ne glede na svojo politično pripadnost, s tem vprašanjem nočejo ukvarjati. Nobeden od nemških kanclerjev, od Konrada Adenauerja do Angele Merkel, ni naredil zadnjega koraka in predmetov vrnil zakonitim lastnikom.
Leta 1945 so zavezniki po opustošeni Nemčiji nabrali okoli pet milijonov del in naredili načrt, kako bodo v najkrajšem mogočem času dela vrnili lastnikom. Zbirno točko so določili v Münchnu, kjer so Američani popisali vse, kar so zbrali nacisti. Če je bilo lastništvo mogoče določiti, so dela nemudoma vrnili zakonitim lastnikom. Američani in Britanci naj bi prek zbirne točke do leta 1950 vrnili 2,5 milijona kulturnih del, med njimi 468.000 slik, risb in kipov. Šele leta 1948 so Američani inventar začeli predajati bavarskim oblastem, ki so nalogo predale ministrstvu za zunanje zadeve v Bonnu. Tam so ustanovili posebno komisijo za vračanje, ki si je zadala cilj, da do 60. let prejšnjega stoletja konča projekt, ki traja še danes.
Morda bi se Nemci lahko zgledovali po Avstrijcih, ki so 8.442 umetniških del po vojni shranili v samostanu blizu Dunaja. Po 50 letih mučnih debat, potem ko so samo v 93 primerih lahko dokazali lastništvo, se je avstrijska vlada odločila, da vsa dela proda na dražbi pri dražbeni hiši Christie's. Iztržili so 11 milijonov evrov, ki so jih dobile organizacije žrtev nacizma.
Pri Spieglu tako trdijo: upravljanje nacistične zapuščine je moralna katastrofa, ki se je začela v 50. letih prejšnjega stoletja in traja še danes.